Vztek je emoce jako každá jiná a nejen děti, ale i my dospělí máme občas prostě na něco nebo na někoho vztek. Jenže zatímco my dospělí už s ním umíme jakž takž pracovat, pro děti je to novinka a my jim musíme pomoci se ke vzteku nějak postavit. Jak lze tedy zvládnout dětské záchvaty vzteku?

Nechat vyvztekat

Jednou z možností je nechat dítě vyvztekat a teprve potom celou situaci rozebrat. Musí jít ale o řízené vyvztekání, tj. vy jste poblíž a zasáhnete, když se schyluje k nejhoršímu – třeba by si dítě mohlo ublížit, nebo najednou zmodrá.

Konejšit, pochovat

Další možností je hned od začátku dítě konejšit, pochovat jej, pevně obejmout, sevřít. Jen aby vědělo, že jste v tu danou chvíli s ním a že jej máte rádi takové, jaké je, a to za všech okolností.

Zdroj  foto. pixabay                                                        vzteklé děti

Jít příkladem

Větším dětem můžete jít příkladem – to je ostatně vůbec nejlepší způsob, jak je něčemu ohledně sociálních kompetencí naučit. Jak zvládáte vztek vy? Chodíte si zaběhat, projít se do lesa, zmuchláte papír, hodíte talířem proti stěně (to už je přece jen trochu nebezpečné). Dítě se bude pravděpodobně chovat podobně jako vy v těchto zátěžových situacích.

Komunikovat

Nebojte se s dětmi (ani těmi malými) mluvit o emocích. Samozřejmě úměrně věku. Proč ses naštval? Co tě tolik rozčílilo? Dalo by se to udělat jinak? Jak můžeš ty emoce vyventilovat? Povídejte si, udělejte si dostatek času, vezměte si dítě na klín. Nic není důležitějšího než vy a dítě v tomto okamžiku – telefon vypněte, televizi taky. Tyto cenné chvilky dají vašemu dítěti víc než peníze, hračky a kdovíjaké výlety.

A nezapomeňte – emoce, a tedy i vztek, patří neodmyslitelně k našemu životu a bez nich by byl život velmi plochý…

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno