Jednou z nočních můr každé maminky je bezesporu život ohrožující anafylaktický šok. Čím je způsoben, jaké jsou spouštěče a jak se máte zachovat, když máte podezření na to, že vaše dítě právě prochází anafylaktickým šokem?
Příznaky
Anafylaktický šok má spoustu typických příznaků, počínaje kopřivkou/vyrážkou, svěděním, zčervenáním úst, dále sem patří pokles krevního tlaku, dušnost a dušení, sípání, chrapot, kašel, závratě, ztráta vědomí, ale i bolest břicha, průjem nebo zvracení.
Čím je anafylaktický šok způsoben
Nejčastěji bývá tento závažný stav způsoben kousnutím či bodnutím hmyzem, ale může nastat i po požití některých potravin (na které je dítě potenciálně alergické) nebo léků. Někdy může být dokonce způsoben velmi náročným cvičením nebo změnou teploty (velké horko nebo naopak velký chlad). Ve výjimečných případech objeví bez příčiny nebo je příčina neznámá.
Léčba
Léčba je nutná v nemocnici. Nejlépe je zavolat záchrannou službu, která pacienta převeze do vhodného zdravotnického zařízení. Jakmile je pacient (dítě) uveden do normálního stavu, měl by ještě na několik dní zůstat v nemocnici na pozorování.
Prevence
Prevencí je vyhnout se všem spouštěčům. Je-li vaše dítě alergické na hmyzí štípnutí nebo bodnutí, vyhýbejte se místům se zvýšeným výskytem tohoto hmyzu, používejte repelenty. Je-li vaše dítě alergické na některé potraviny (mléko, vejce, med, burské oříšky), důsledně je eliminujte ze stravy. Stejně tak léky, na které je dítě potenciálně alergické. Pokud vaše dítě již někdy v minulosti prodělalo anafylaktický šok, sdělte to ve školce či škole.
Více článků najdete na portálu mamci.cz