Co se vám vybaví, když se řekne slovo kritika? Jak se při tom cítíte? Sáhněte si do svědomí a upřímně si odpovězte, protože vaše vnímání kritiky je klíčové v tom, abyste se ji naučili zvládat, příjmat či také dávat zdravým a vyrovnaným způsobem. Mnozí považují kritiku za něco špatného. Tady skutečně platí plést si pojmy s dojmy. Je přirozené, že nám kritika nemusí být zrovna dvakrát příjemná. Ale není dobré se nechat tímto pocitem pohltit a automaticky vnímat kritiku, jako něco špatného, nebezpečného či zlého.

S kritikou se setkává každý

Ano. Každý a bez výjimky. Jediné, co nás odlišuje, je přístup, jaký ke kritice zaujímáme. Kritika může být skvělý rádce a nebo také náš úhlavní nepřítel. Co znamená pro vás?
Pokud na vás sedí spíše druhá možnost, doporučuji na tom zapracovat. A dělejte to především kvůli sobě. Samozřejmě to není tak jednoduché, jak se to řekne. Za naším vnímáním kritiky a naším postojem k ní stojí naučené vzorce chování, které se tvoří již v útlém dětství. Logicky pokud v sobě otázku kritiky nemáte vyřešenou, sami sebe za něco neustále kritizujete nebo se kritiky bojíte, tak se kolem tohoto tématu bude točit celý váš život. Ne proto, že by té kritiky bylo příliš, ale proto, že s ní neumíte pracovat a tak ji více a citlivěji vnímáte. S takovým postojem – tedy když máte z kritiky strach – budete nejistí sami sebou a každá výtka vás velmi vyvede z míry, rozhodí vás a bude vám z ní ať už psychicky či dokonce fyzicky zle.

Jak z tohohle začarovaného kruhu ven?

Klíč je ve vás. V první řadě doporučuji zaměřit se na své sebevědomí. Protože pokud ho budete mít dostatek, tím spíše se naučíte příjmat kritiku s větší lehkostí. A nakonec si z ní možná uděláte kamarádku. Jak s tím souvisí sebevědomí? Je to jednoduché. Pokud máte malé sebevědomí, souvisí s tím tendence se neustále ponižovat a kritizovat samu sebe za kdejaké maličkosti. A jelikož co cítíte, to vyzařujete do okolí, bude se vám to vracet, jako bumerang. Pokud sami pro sebe nemáte hezkého slova, jak ho mají mít ostatní?

Jak si udělat z kritiky tu nejlepší kamarádku?

Je to o vašem vnitřním nastavení a především o úhlu pohledu. Uvědomte si, že kritika může být skvělý rádce. Kdyby vás stále každý jen chválil a opěvoval, je to sice hezké a jistě příjemnější, ale kolik je tam v takovou chvíli prostoru pro zlepšení? Mnohdy je přínosné, když nám někdo poskytne (konstruktivní) kritiku, protože díky ní si uvědomíme, že bychom skutečně něco mohli udělat lépe a třeba i jako bonus dostaneme nějaký skvělý nápad. A tím pádem je to pro nás vítězná situace.

Jak reagovat na konstruktivní kritiku?

Poděkujte. Poděkujte za to, že jste dostali nestranný názor, který může vést ke zlepšení. Až se toto naučíte, pocity hořkosti nemají šanci a můžete z oné obávané kritiky už jen těžit. Hodně štěstí!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno