Jako správní rodiče chcete svým dětem dopřát to nejlepší. Jednou z důležitých oblastí, která by neměla být zanedbána, je vytvoření vhodného domácího prostoru, který uspokojí potřeby a touhy dítěte. Jak tedy zařídit dětský pokoj tak, aby splňoval vše, co se od něj očekává?
Batole
V pokoji batolete je ústředním bodem postýlka, v případě starších batolat dětská postel. Místo na spaní by mělo působit útulně, příjemně. Proto zvolte povlečení s dětským motivem, nezapomeňte dovolit aspoň jednoho plyšáka. Nad postelí by měla být police s knížkami. Pro mnoho dětí je nepostradatelná také oblíbená lampička.
Většina batolat téměř celý den tráví s maminkou v obýváku nebo kuchyni, takže převážně mají hračky tam, ale klidně můžete do dětského pokoje dát také pěkný, bezpečný, přístupný nábytek a krabice na hračky. Kočárky, odrážedla a auta by měly mít své místo. Děti se budou lépe cítit na podlaze pokryté kobercem.
Předškolák
Předškolák už na rozdíl od batolete tráví část svého volného času v pokoji. Určitě v něm musí mít kvalitní postel, vlastní skříň nebo komody na oblečení, úložné prostory na hračky, hry, pastelky, skládačky atd. Klidně můžete už předškolákovi pořídit stůl a židli.
Mladší školák
V období 1. stupně ZŠ dochází k výrazné proměně činností dítěte. Začíná si o něco méně hrát a o něco více se učit. Kromě vybavení již dříve zmíněného byste měli položit největší důraz na kvalitní psací stůl a židli. Psaní úkolů na stolku v obýváku není vhodným návykem ani po zdravotní, ani po pracovní stránce. Se školákem už můžete otevřeně prodiskutovat, co by v pokojíku chtěl a co naopak už nechce. Je možné, že vás překvapí, kolika hraček se sám dobrovolně zbaví. Nesnažte se však za každou cenu z pokoje dětského vybudovat studentský příliš brzy. Důležité je opět místo na knížky. Hudební nástroj už klidně může být v dětském pokoji.
Starší školák
Období 2. stupně ZŠ, puberta. Pokoj potomka bude procházet velkými změnami, které s největší pravděpodobností bude iniciovat právě vaše dítě. Klidně pořiďte nový nábytek, vybírejte však tak, aby se hodil jak pro sedmáka, tak pro vysokoškoláka. Barvy v pokoji, koberec či podlahu, stejně jako doplňky konzultujte a snažte se v rámci možností dopřát obyvateli pokoje svobodu. Nejspíš odoláte a povolíte v pokojíku notebook nebo počítač. Bude vám totiž vmeteno do tváře, že na něm milý žák musí neustále dělat úkoly.
Pokud máte více dětí v jednom pokoji, nemějte výčitky, ale dbejte na to, aby každý měl svou postel a svůj koutek, snažte se prostor rozumně předělit. Televize v dětském pokoji je zcela zbytečná záležitost.
Více článků najdete na portálu mamci.cz