Zdroj foto: envato

Mnoho rodičů muselo zůstat z důvodu nouzového stavu a uzavření škol doma s dětmi. Jak jim bude tento čas nahrazen finančně? O to se dosud vedou spory, ale některé věci jsou již jasné. Jak tedy žádat o ošetřovné?

Zaměstnanci

Pokud jste zaměstnanci a žádali jste o ošetřovné již na začátku uzavření škol, pak nemusíte žádat znovu a bude vám automaticky prodlužováno na celou dobu uzavření škol. Změny nastaly v tom, na jak staré děti je možné ošetřovné čerpat – dříve to bylo do 10 let, za této situace byl věk posunut až na 13 let. Ošetřovné by mělo být ve výši 60 % platu.

Formulář je třeba doručit zaměstnavateli nebo na příslušnou Správu sociálního zabezpečení. Bude se vyplácet i zpětně, tedy za dobu, kdy zákon neplatil. Ošetřovné budou vyplácet úřady práce.

Velkou výhodou pro rodiče je, že se mohou při pobírání ošetřovného vystřídat.

Zdroj foto: envato

OSVČ

Poněkud jiná je situace u OSVČ, které normálně nemají na ošetřovné nárok, a to ani když si platí nemocenské pojištění. V současné situaci bylo ale schváleno i ošetřovné pro OSVČ, platí pro děti do 13 let a bude se jednat o částku 424 Kč za den, což je cca 14 000 Kč za měsíc a odpovídá to měsíčnímu základu, který převyšuje 23 000 Kč.

OSVČ žádají tak, že si stejně jako zaměstnanci nechají potvrdit žádost od školy (dnes to školy dělají i elektronicky a vyplněnou žádost vám pošlou), poté dovyplní část žádosti, která se týká jich, a žádost podají na příslušný živnostenský úřad – je dobré se s příslušným pracovištěm domluvit, zda je možné elektronické podání – naskenovaná žádost, anebo je nutné přijít osobně. Přiložte také čestné prohlášení, že ošetřovné neuplatňuje manžel/manželka.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno