V teplých letních měsících, kdy pobýváme často v přírodě, se zvyšuje riziko, že si z výletu přineseme nezvaného návštěvníka. Ne všechny klíšťata jsou nevinná. Mohou přenášet závažná onemocnění, kterým bychom se raději měli vyhnout.
Lymeská borelióza
Svůj název získala podle amerického městečka Old Lyme, kde byla poprvé pozorována zvýšená frekvence onemocnění kloubů u dětí, tehdy neznámého původu. Během let byly popsány příznaky Lymské boreliózy a prokázána souvislost mezi objevením klíštěte u dětí a následně příznaky choroby. Nakonec byl objeven i původce, bakterie Borrelia.
Onemocnění probíhá ve třech fázích.
- Červená skvrna s bílým středem – několik dnů až týdnů po napadení klíštětem. Dále horečka, únava, malátnost. Červená skvrna se dále rozšiřuje. Už v této fázi lze onemocnění dobře identifikovat,
- Pokud je červená skvrna přehlédnuta, nemoc přechází do chronického stádia. Bolesti a otoky kloubů, svalů. Může dojít i k obrně nejčastěji lícního nervu nebo zánětu srdečního svalu.
- Dochází k zánětu kůže, postižení mozku a nervového systému.
Léčba
Nejdůležitější je včasné rozpoznání choroby a zahájení léčby. Na nemoc neexistuje očkování. Lymeská borelióza je léčitelná antibiotiky. V pozdějších fázích už obtížně.
Klíšťová encefalitida
Zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan. Má virový původ. Jsou u nás oblasti, kde výskyt klíšťat přenášející tuto nemoc, několikanásobně stoupá, obvykle teplá povodí. Po přisátí klíštěte se první příznaky objevují po 7-14 dnech. Projevují se jako chřipka. Příznaky po několika dnech ustoupí a člověk si myslí, že je zdravý. Další příznaky se objevit nemusí a jedinec získá imunita. V opačném případě dochází k třesu, světloplachosti, zvracení, malátnosti. Může dojít i k závažnějším komplikacím jako poruchy sluchu, obrna končetiny, porucha dýchání.
Léčba
Neexistují prozatím účinné léky. Nemocný musí omezit stres, fyzickou aktivitu, dodržovat klid. Léky se podávají na tlumení obtíží. Léčba je dlouhá a záleží na odolnosti organismu. Napomoci může předchozí očkování na Klíšťovou encefalitidu.
Jak správně odstranit klíště
- Nepoužívejte oleje ani masti, klíště se může přidusit a vyvrhnout vnitřnosti, což zvyšuje riziko nákazy.
- Nejlepší je použít speciální kleště nebo pinzetu (k dostání v lékárně), existují i speciální karty, kterými klíště podeberete. Místo potřete dezinfekcí.
- Nevytáčejte klíště proti směru hodinových ručiček, může dojít k jeho přetržení.
- Jemně ho uchopte a kývejte opatrně ze strany na stranu, po chvíli se pustí.
- Místo opět dezinfikujte.
- Pokud vám v ráně zůstala kusadla, nelekejte se, z nich nákaza nehrozí. Tělo si s nimi poradí, místo ale sledujte.
- Klíště nerozmačkávejte, ale zabalte do ubrousku a spláchněte do záchodové mísy.
- Pokud přece jen máte strach, že klíště bylo infikované, zaneste ho do specializované laboratoře, kde udělají rozbor.
Prevence
- Noste vhodné oblečení do přírody
- Používejte repelent
- Vyhněte se porostu hustých, nízkých lesů
- Noste sebou cestovní sadu na odstranění klíštěte
- Po návratu se důkladně prohlédněte, klíšťata vyhledávají místa s jemnou a lehce vlhkou pokožkou
Více článků najdete na portálu mamci.cz