Zdroj foto: envato

Dnes je stále častěji k vidění, že na rodičovskou dovolenou nastupuje otec dítěte. Záleží vždy na tom, jak se rodiče dohodnou, co jim bude lépe vyhovovat, který z nich má vyšší příjem a komu by mohla „víc utéct“ kariéra. Přesto to tatínkové stále ještě nemají zcela snadné. Co může překvapit otce na rodičovské dovolené?

Peníze

Pokud máte příjem plus minus stejný, pak je vcelku jedno, který z vás rodičů skončí na rodičovské dovolené. Jakmile má ale vyšší příjem manželka, je vcelku logické, že na rodičovskou odejde právě otec dítěte. Přesto ho může nemile překvapit, že současný příjem bude mnohem nižší než jeho plat. A že se možná bude (budou) muset trochu uskromnit. Velkou výhodou proto vždy je, když s narozením dítěte počítáte o několik let dopředu a nějaké peníze si našetříte. Tak můžete pokrýt případný výpadek, který na rodičovské dovolené regulérně hrozí.

Pobyt mezi maminkami

Některým tatínkům může být nepříjemné, že jsou během dopolední procházky na hřišti nebo v herničce společně se samými maminkami. Přece jen tatínků na rodičovské dovolené je pořád nepoměrně méně, a tak situace 1 tatínek na několik maminek není ničím výjimečná. Mohou nastat bariéry v komunikaci apod., protože tatínek si třeba nechce povídat o nočním nespaní nebo přebalování. Dobré je v této situaci najít si v okolí podobně „postiženého“ tatínka a s tím hřiště a herničky navštěvovat – pak si můžete povídat třeba o fotbale, zatímco dítka se zabaví s ostatními.

Zdroj foto: envato

Přebalování, krmení, uspávání

Pro některé muže může být noční můrou jakákoliv aktivita, kterou dříve pravděpodobně ani nezažili, tedy například přebalení dítěte. Je určitě skvělé, když nejprve všechno sledují u maminky a pod jejím dozorem se to i učí a vyzkouší, než aby se do ostrého provozu pustili bez přípravy. Jinak ale musíme říci, že každý průměrný muž všechna základní pravidla péče o miminko a batole (kromě kojení) dokáže zvládnout. A ve všech případech se jedná o dokonalé utužení pouta mezi tatínkem a dítětem, které se vám časem vrátí.

Kariéra

A poslední věc, kterou by si měli tatínkové uvědomit, než nastoupí na rodičovskou dovolenou, je to, co toto období udělá s jejich kariérou. Pokud může kariéra rok či dva počkat, je to v pořádku. Také je možné se o rodičovskou dovolenou spravedlivě podělit, aby ani muž, ani žena nepřišli zkrátka. Pokud ale vaše kariéra skutečně závisí na tom, abyste byli v práci prakticky nepřetržitě, pak raději nechte rodičovskou dovolenou na manželce.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno