Vzhledem k tomu, že spánkem strávíme třetinu dne (a děti možná ještě více), je skutečně nezbytné zamyslet se předem nad správnou postelí i lůžkovinami. Vysoká cena není vždy zárukou kvality, spíše se zajímejte o užitné vlastnosti zvolených výrobků. Jak tedy vybrat postel pro děti?

Co musí mít postel

Každá postel musí mít rám, rošt a matraci. U těchto tří věcí se zaměřujte na jejich kvalitu:

  • Rám postele by měl být lehce udržovatelný, pevný, hodí se například rám z masivu nebo z lamina. Měl by být zaoblený a neměl by mít žádné ostré rohy. Pro menší děti je vhodná bezpečnostní zábrana proti pádu – u některých postelí je odmontovatelná.
  • Rošt může být pevný dřevěný nebo lamelový. Pokud zvolíte polohovací, budete mít výhodu třeba při onemocnění dítěte (vyvýšená hlavička při rýmě či kašli apod.)
  • Matrace by měla být středně tvrdá, zóny nejsou pro menší děti potřeba, protože stejně v noci „cestují“ po postýlce, může být z PUR pěny nebo z přírodních materiálů (latex, kokos), měla by mít snímatelný potah, který budete moci vyprat v pračce aspoň na 60 °C (když se dítě počůrá nebo pozvrací).

Jaké lůžkoviny jsou nejlepší

Když máme postýlku, je ještě potřeba do ní koupit lůžkoviny, tj. povlak na polštář, peřinu a také prostěradlo. Vybíráme samozřejmě kvalitní z kvalitních materiálů (bavlna, len, mikrovlákno). Povlečení musí být příjemné na omak, pořizujte vždy 2–3 sady, abyste je mohli prát a v případě potřeby nahradit čistým.

Dbejte také na správný rozměr povlečení k rozměru polštáře a peřinky, jinak se bude muchlat, krabatit nebo vypadávat. Při volbě zapínání zapomeňte u menších dětí na knoflíky – rády se utrhávají a dítě by je mohlo spolknout nebo vdechnout. Pro menší děti je vhodnější zip (nejlépe na vnitřní straně) nebo zahrnovací povlečení (polštáře a peřiny však častěji vypadávají).

Běžná prostěradla, která se zastrkují pod matraci, nejsou pro děti příliš vhodná, protože se budou vyhrnovat. Volte raději prostěradla napínací, ale zase z kvalitních materiálů.

Asi vás také bude zajímat, jak snadná je údržba. Veškeré povlečení by se mělo dát prát na 60 °C, napínací prostěradla alespoň na 40 °C. Bavlněné povlečení budete muset žehlit, bavlněné krepové je nežehlící, povlečení z mikrovlákna je také nežehlící a navíc rychleschnoucí.

Už máte vybráno?

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno