Trápí vás, že každý měsíc utratíte celou výplatu? Rádi byste si dávali nějaké peníze „bokem“, ale na konci měsíce vám už nic nezbývá? Chcete si zvládnout vybudovat finanční rezervu? V dnešním článku vám přináším 4 tipy na to, jak ve svém každodenním životě něco ušetřit.

Proč šetřit?

Protože se vám díky tomu může spokojeněji a klidněji žít, než když budete žít od výplaty k výplatě. Když budete vědět, že máte nějakou rezervu, kdyby se cokoli pokazilo či rozbilo a nemusíte si brát půjčku, bude ve vašem životě méně stresu.

Mějte přehled o svých výdajích

Většina těch, co neumí šetřit peníze, ve skutečnosti dokonce ani přesně netuší, kam jejich peníze mizí. Není snadné ušetřit, pokud nemáte přehled o svých financích – o tom, kolik utratíte a hlavně za co. Zkuste si psát seznam všech svých výdajů a po nějaké době zhodnoťte, které výdaje jsou nutné, které můžete omezit a které lze vynechat úplně.

Jídlo si připravujte doma

Neznamená to, že už nikdy nemáte jít do žádné restaurace. Samozřejmě je v pořádku občas vyrazit na romantickou večeři s partnerem či na oběd s přáteli. Mám nyní na mysli celodenní stravování. Zkuste si připravit den dopředu oběd do práce a vynechejte návštěvu restaurace či fastfoodu. Nejen, že se uleví vaší peněžence, ale také vašemu zdraví. Jídlo připravované doma má jednu nespornou výhodu a tou je, že víte, co jíte!

Šetřete energie

Jedním z dalších velkých výdajů v domácnosti jsou energie a voda. Pro to, aby tento výdaj nebyl tak veliký, stačí dodržovat pár zásad a chovat se rozumně a úsporně. Nenechávejte doma zbytečně rozsvíceno, když to není nutné a zrovna se v místnosti nezdržujete, při čištění zubů nenechávejte zbytečně téct vodu a ve sprše se pokuste trávit jen tu dobu, kdy se opravdu myjete. Jistě bude vaše sprchování o pár minut kratší, protože zpívat se dá i jinde.

Nad nakupováním přemýšlejte

Pokud nepůjdete nakupovat s jasnou vidinou toho, co potřebujete, pravděpodobně nakoupíte spoustu zbytečností a na podstatné věci si možná ani nevzpomenete. Tajemstvím efektivního nakupování jsou nákupní seznamy. Když se budete držet nákupního seznamu, kde budou jen nezbytné věci, lépe tak proplujete mezi regály, co jsou plné lákavých zbytečností.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno