žena na kole

Ne nadarmo se říká, že zvyk je železná košile. V momentě, kdy si náš mozek něco zvykne dělat, ve většině případů už to dělá automaticky. Proto pokud máme nějaký (zlo)zvyk, a chceme ho nahradit nějakým pozitivnějším, je zapotřebí k tomu vynaložit určité úsilí. Není to snadné, ale rozhodně ne nedosažitelné. Jaké kroky můžete podniknout k tomu, abyste si osvojila nový pozitivní zvyk?

Nezačínejte více věcí najednou, soustřeďte se raději na jednu velkou

Pokud se rozhodnete pro radikální změnu vašeho života – začít jíst zdravě, cvičit, meditovat a průběžně se vzdělávat, pravděpodobně se vám hned zezačátku nepodaří zvládnout všechno najednou. Nebo možná ano, ale garantuji vám, že u toho moc dlouho nevydržíte. Mnohem efektivnější je, pokud začnete nejprve jednou velkou změnou, která vás po nějaké době může přirozeně přivést k dalším, větším změnám. Typickým příkladem je ranní vstávání – jakmile si osvojíte zvyk brzy vstávat, dost pravděpodobně se brzy dostanete i do dalších, menších zvyků. Najednou budete mít čas na přípravu zdravé snídaně a také na nějaké kratší cvičení.

sport žena
Vytrvejte v tom

Uvědomte si, jak moc je pro vás těžké zbavit se negativních zvyků. Je zapotřebí vynaložit velké úsilí a skutečně vytrvat, abyste přepsala automatické chování svého mozku. Zejména v počátcích byste měla dobrý zvyk praktikovat pravidelně, nejlépe každý den. Uvidíte, že po nějaké době už to budete dělat automaticky.

Odměňte se

No a v neposlední řadě si za dodržování nových zvyků slibte (a skutečně nadělte) nějakou odměnu. Uvidíte, že se vám do nových zvyků půjde s mnohem lepší energií.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno