sušenky

O lepku je toho známo hodně. Kromě toho, že se více mluví o celiakii a lepkových intolerancích, život bez pšenice a dalších obilnin propagují také někteří výživoví poradci. Nicméně pro běžnou rodinu, která je zvyklá jíst klasickou stravu, může být jeden člen domácnosti trpící celiakií vcelku problém. Jakým způsobem můžete snadno přejít na bezlepkovou dietu, aniž by trpěl zbytek rodiny?

  • Sbírejte informace

V prvé řadě byste si měla prostudovat veškeré dostupné informace o tomto stravovacím omezení. Lepek na vás totiž může číhat úplně všude, proto si sestavte seznam potravin, o kterých jste si stoprocentně jistá, že lepek obsahuji a dále seznam potravin, ve kterých se vyskytovat může. U těchto potravin je potom zapotřebí číst pečlivě etikety. Čím dál tím častěji se už ale na obalech výrobků objevují štítky značící bezlepkovost, což nákupy dost usnadňuje. Některé supermarkety mají navíc speciální sekci „bez lepku“, ve které najdete široké spektrum různých výrobků. Chce to cvik, ale uvidíte, že časem se do toho dostanete.

díě na louce

  • Nakupujte ve zdravých výživách

Ve velké míře vám může pomoci, pokud na nějaký čas změníte obchod, ve kterém nejčastěji nakupujete. Zdravé výživy jsou k tomu jako dělané. Zaprvé, nabízejí obvykle širší sortiment a zadruhé, poskytuje více možností, poradit se s prodavačkou o tom, co nakupovat.

  • Inspirujte se recepty

V neposlední řadě, nepropadejte panice. Téměř všechny recepty se dají stejně dobře nachystat i bez lepku, a proto nebudete muset zcela změnit jídelníček pro celou vaši rodinu. Kupujte si časopisy a nebo brouzdejte internetem. Inspirujte se a s jídlem si vyhrajte. Koneckonců, přechod ke zdravější stravě může být prospěšný pro všechny členy vaší rodiny.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

1 komentář

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno