Konec roku se neúprosně blíží a s ním i výdaje za Vánoce a Silvestr. Můžete si ale už teď spočítat váš domácí rozpočet a připravit se na vyšší výdaje – to celé se vám bude hodit i do příštího roku. Jestliže přesně víte, jaké máte příjmy a výdaje, nebude tak těžké vyjít v zátěžových situacích (Vánoce, začátek školního roku apod.).
Co je domácí rozpočet
Sestavit domácí rozpočet není nic těžkého. Bude vám k tomu stačit papír a tužka. Dáváte-li přednost počítači, můžete si jednoduchý rozpočet sestavit třeba v Excelu. Rozpočet je vlastně souhrn příjmů minus souhrn výdajů. Do příjmů započítejte veškeré příjmy (tj. příjmy ze zaměstnání, z podnikání, z pronájmu, z půjček, které jste poskytli, ale i sociální dávky apod.). Do výdajů zase započítejte veškeré nutné výdaje (bydlení – nájem nebo hypotéka, elektřina, plyn, vytápění, jídlo, oblečení, léky, výdaje na děti a domácí mazlíčky, kultura, sport, ale i splácení úvěrů) a pak také zbytné výdaje, tj. ty, které byste si mohli odpustit (svátky, oslavy, narozeniny, dárky, dovolená?).
A teď trochu počítání
Sečtěte všechny příjmy a také všechny výdaje. Abyste měli měsíční rozpočet, pak všechny roční platby vydělte 12. Jestliže potom odečtete výdaje od příjmů a vyjde vám kladný výsledek, pak si můžete dovolit více zbytných výdajů anebo můžete spořit či investovat. Jestliže vám ale vyjde záporný výsledek, pak byste měli omezit zbytné výdaje anebo se poohlédnout po přivýdělku (jiná práce, brigáda, prodej nepotřebných věcí).
Kdy se vyplatí úvěr
Úvěr se jednoznačně vyplatí u hypoték, protože bydlet prostě musíte. Dále je možné vzít si úvěr na věci, které jsou nezbytné k vašemu životu (nová pračka, myčka, lednice, auto). Vždy si ale zase udělejte rozpočet, abyste viděli, zda splátky dokážete splácet.
Kdy si úvěr nebrat
Úvěr byste si neměli brát na věci, které nejsou tolik důležité – nemusíte mít třeba poslední model chytrého telefonu ani drahou dovolenou. Se splátkami byste se tak akorát dostali do dluhové pasti.
Když si nechcete brát úvěr od banky
Než se upíšete nějaké bance, vyplatí se vyzkoušet:
- zda by vám nepůjčil někdo z rodiny či přátel (ale i v tomto případě se vyplatí sepsat nějakou písemnou smlouvu s podmínkami),
- vyzkoušet nějakou nebankovní instituci (sepsat smlouvu s pomocí finančního poradce).
Když vám peníze naopak přebývají
Peníze se utrácejí dobře, copak o to. Ale vždy je lepší je spořit nebo investovat, abyste z nich měli ještě větší užitek.
Spoření
Spořit můžete na spořicích účtech, ale nepočítejte s přílišnými výnosy při současných bankovních sazbách. O něco lépe jsou na tom termínované vklady, ale zase počítejte s tím, že po určitou dobu nemůžete na peníze sáhnout. V současné době asi nejvýhodnější je stavební spoření, kde získáváte kromě úroků i příspěvek od státu.
Investování
Investování by v porovnání se spořením mělo přinášet větší zisk, ale také větší míru rizika (že o finanční prostředky přijdete). Záleží spíše na vás, jak moc jste odvážní a jak se v dané problematice orientujete.
Když jste si jisti, že víte, co děláte, zkuste si nakoupit akcie (s větší mírou rizika), nebo dluhopisy (s menší mírou rizika). Když si jisti nejste, je lepší zvolit nejrůznější fondy (Otevřený podílový fond, Burzovní fond). Způsobem investování je i životní pojištění nebo penzijní připojištění.
Pro ty nejbohatší z vás se nabízí investování do nemovitostí (nákup nemovitosti – i na hypotéku a její další pronájem), investování do zlata, nebo investování do starožitností. Ve všech případech počítejte s tím, že je to časově, finančně i bezpečnostně (z hlediska rizik – například krádeže) náročné.
Více článků najdete na portálu mamci.cz