Jedním z nejotravnějších hmyzích druhů jsou bezesporu komáři, respektive komáří samičky, které nám doslova pijí krev, aby měly dost energie pro kladení vajíček. Jsou však komáři nebezpeční? Jak se zbavit komárů?
Jsou komáři nebezpeční
Komáři u nás obecně nebezpeční nejsou, protože nepřenášejí nemoci jako klíšťata (lymeská borelióza, encefalitida). V tomto smyslu je komáří bodnutí stejné jako třeba bodnutí včelou, čmelákem, vosou apod. Ovšem pozor: komáří bodnutí nebo spíše poštípání může být nebezpečné pro alergiky – ti by s sebou vždy měli mít své léky, při větším postižení musejí vyhledat lékařskou pomoc.
Nebezpeční jsou komáři v Africe, protože přenášejí západonilskou horečku, která je podobná klíšťové encefalitidě, tedy zánětu mozku či mozkových blan.
Pár rad, jak se komárů zbavit, nebo jejich výskyt alespoň omezit
- Na noc zakrývejte bazén, nafukovací bazén, brouzdaliště i sudy s vodou. Komáři totiž ke svému líhnutí potřebují vodní plochu, kde kladou vajíčka. Pokud máte na zahradě jakoukoliv vodní plochu, tak tím vlastně komáry přímo zvete na návštěvu.
- Noste volné oblečení, které zcela zakrývá pokožku – přes oblečení se k vám komár nedostane.
- Používejte účinné repelenty – můžete zkusit ty na chemické bázi, ale dobrým a účinným repelentem jsou listy černého nebo i červeného bezu – stačí je pomačkat v ruce a potřít s nimi odhalené části těla.
- Používejte sítě proti hmyzu – aby vám komáři nenalezli do bytu či domu, nechte do všech oken i dveří na terasu instalovat sítě proti hmyzu, stejně tak miminko v kočárku chraňte sítí proti hmyzu (obvykle je i součástí kočárku).
- Nenechávejte svítit světlo při otevřeném okně večer – večer jsou komáři nejaktivnější a jdou stejně jako všechen ostatní hmyz za světlem, proto rozsvěcujte světla až poté, co jste zavřeli okno. Okno můžete mít samozřejmě zase otevřené během noci, když už je zhasnuto. Pro lepší bezpečí použijte další odpuzovač komárů (třeba elektrický apod.).
Více článků najdete na portálu mamci.cz