Dudlík vám zachránil rok nebo roky plačtivého usínání, ale uznala jste, že už je na čase se s ním nadobro rozloučit. Jenže z toho máte tak trochu strach, protože vaše dítě nevypadá, že by se hodlalo dudlíku dubrovolně vzdát. Co je tedy o tzv. oddudlíkování dobré vědět?
-
Dudlík odvykejte postupně
Pokud má vaše dítě dudlík v puse nonstop, pravděpodobně by bylo nereálné snažit se mu ho vzít ze dne na den. V takovém případě nejdříve omezte dudlík přes den a ponechte jej jen na usínání. Ideální je dudlík po probuzení uklidit na místo, kde na něj dítě nevidí. Dudlík taky budete muset přestat nabízet ve chvílích, kdy dítě pláče nebo se třeba bouchlo. Dalším krokem je nedávat dítěti dudlík do auta. Když už máte všechny tyto situace zvládnuté, přichází čas na noci bez dudlíku.
-
Vyberte vhodnou dobu
Je-li dítě nemocné, stěhujete se nebo do rodiny přibyl nový sourozenec, raději odvykání od dudlíku odložte. Pro dítě může jít o velice stresující situaci. Zároveň si rozmyslete, jestli chcete dítě dudlíku zbavit např. v roce a půl, kdy ještě nebude tak úplně rozumět, co se děje, nebo třeba až po druhých narozeninách. Od tohoto věku mnohem snadněji vysvětlíte, proč je důležité ho odložit.
-
Buďte důslední, ale citliví
Když už si vyberete určitou metodu, budete v ní muset vytrvat. Jestli hned po první neúspěšné noci dudlík zase vrátíte, bude další odvykání trvat mnohem déle. Zároveň v období odvykání buďte k dítěti citliví a empatičtí, věnujte se mu, zabavujte ho činnostmi, choďte usínat s ním. Rozhodně se nerozčilujte, ani mu nenadávejte, že se chová jako mimino. Ničeho tím nedocílíte, leda poškození dětské osobnosti.
Konkrétní tipy, jak se dudlíku zbavit
- Darovat
Narodí-li se v blízkém okolí miminko, můžete tuto situaci využít ve svůj prospěch. Děti většinou miminka milují, takže nejeden malý závislák dudlík dobrovolně miminku odevzdal, aby neplakalo.
- Vyměnit
Vy nejlépe znáte tajné tužby dítěte. V klidu mu vysvětlete, že dudlík je pro malé děti a že on už je přece velký kluk. Náhradou nabídněte vysněnou hračku.
- Nastřihnout
Oblíbenou technikou v poslední době je postupné odstřihávání silikonové části. Každý večer o kousek více odstřihněte špičku. Dbejte na to, abyste odstřihli tak, aby dítě nějakou další část nemohlo ukousnout a spolknout. Posledních pár nocí dítěti zbyde tak maximálně plastová část, kterou bude sice pořád žmoulat, ale nebojte, brzy odloží i tu.
- Vyhodit
Některé děti rády slyší, že už jsou velké, proto dudlík dobrovolně vyhodí třeba do koše. Pak sice chvíli litují, ale vždycky je můžete odkázat na to, že to udělaly dobrovolně.
- Ztratit
Můžete ho ztratit omylem. Buď po něm nepátrejte vůbec nebo dělejte, že hledáte. Když dudlík nenajdete, dítě to většinou nakonec pochopí.
- Znechutit
Dělaly to už naše babičky. Namočily ho do octa nebo do pepře. Dítě rozhodně takový dudlík nechce.
Některé rady jsou radikální, jiné mírnější. Vyberte si, která metoda bude vyhovovat vám. Dítě zvyklé na dudlík může usínání bez něj prožívat velmi těžce, proto klidně buďte s ním a utěšujte ho. Chce to lásku i pevnost.
Více článků najdete na portálu mamci.cz