Některé z nás touží mít velkou rodinu. S každým dalším dítětem přibývá radostí, ale také starostí. A jak to zvládnout, abyste se z toho nezbláznila? Tady jsou tipy některých maminek, které 4 a více dětí mají.

  1. Přestaňte být perfekcionistkou

To, co vám každý poradí jako první, je přestat mít všechno perfektní. Doma nemusí být perfektně naklizeno, děti nemusejí být perfektně učesané a vždy a za každých okolností nažehlené. Večeře nemusí být vždy teplá. Ani pes nemusí být každý den vyčesaný. Prostě dělejte věci, které jsou nezbytně nutné, všechno ostatní počká.

  1. Delegujte část povinností na děti

To, že jste část svých povinností již delegovala na manžela, je nepochybně v pořádku, jak ale děti začínají odrůstat, delegujte některé povinnosti i na ně. Ostatně, máte-li děti třeba po 2 letech, nejstaršímu bude již téměř 8. Domácí práce, jako je vynesení koše, vyndání myčky, zametení, prostření či ustlání postelí zvládnou postupně děti od 5 let věku. Velkou výhodou velkých rodin je to, že se děti dříve naučí samostatnosti, jednoduše proto, že maminka na ně nemá tolik času jako třeba na jedináčka.

  1. Buďte psychicky v pohodě

Jak miminko v bříšku, tak vy i vaše ostatní děti nejvíce ocení, když budete v pohodě. Je to nejlepší způsob, jak všechno zvládnout. Pomůže vám klidná hudba, pobyt v přírodě, pohyb, jóga, meditace… Nemusíte praktikovat všechno, stačí si vybrat jednu věc, a té se věnovat brzy ráno nebo večer.

  1. Plánujte

Všechny věci, které se dají ve vaší domácnosti plánovat, pečlivě plánujte. Pomůže vám to dodržet termíny u lékařů, třídní schůzky ve škole atd. Zároveň ale buďte dostatečně flexibilní, a když se něco pokazí, plán prostě změňte.

  1. Zaveďte si doma rituály

Rituály oceníte i jen s jedním dítětem, ale s více dětmi je to téměř nutnost. Rituálem může být společná večeře, společné mytí nádobí, čtení pohádky všem dětem před spaním (vnímá ji i miminko). Rituály stmelují vaši rodinu dohromady a pomáhají vám harmonizovat celý den.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno