Oblíbená hláška z českého filmu je poněkud zavádějící. Psí i kočičí blechy, které se u nás běžně vyskytují, klidně vlezou i na člověka, hlavně když budou mít dostatek potravy na přežití a rozmnožování. Co nám mohou způsobit a jak se blechy účinně zbavit?
Proč je tolik blech
Blechy se poslední dobou stále drží na žebříčku nejotravnějšího a nejúpornějšího hmyzu. Je to dáno jednak tím, že jim nahrávají mírné zimy a vlhké a teplé jaro, ale také tím, že blecha dokáže bez potravy přežít i pár měsíců a v larválním stadiu klidně vydrží od podzimu až do jara.
Jaké nemoci blechy přenášejí
Bleší pokousání především hodně svědí a svádí ke škrábání. Tím si můžeme do těla zanést různé infekce. Alergici mohou mít problém už jen ze samotného kontaktu s blechou. Mnohem závažnější jsou pak nemoci a paraziti, jako je například tasemnice psí (přenáší se trávicím ústrojím), škrkavky, myší skvrnivka a bartonelóza (nemoc z kočičího škrábnutí), na zvířata přenášejí myxomatózu a tularémii.
Jak se blech zbavit
Jakmile u svého domácího mazlíčka objevíte blechy, musíte postupovat rázně a systematicky. Umyjte mazlíčka speciálním šamponem a blechy potom vyčesávejte i vybírejte ručně. Je nutné také vyprat pelíšek, deky a všechno, kde by se blechy či jejich vývojová stadia mohly skrývat. Samozřejmostí je vyčistit kočičí záchod. Rovněž je dobré psa i kočku odčervit odčervovací tabletkou, abyste vypudili případnou tasemnici či škrkavky. Odblešování je běh na dlouhou trať, jelikož i jediná blecha dokáže přežít měsíce a naklást spoustu vajíček. Navíc se kočky i psi mohou nakazit při venčení od jiných zvířat.
Prevence existuje
Dobrou prevencí jsou různé obojky a repelenty, které můžete aplikovat na zvíře. Dobré je také čas od času zvíře prohlédnout, zda blechy skutečně nemá. A pozor: můžete použít i přírodní prostředky: blechám stejně jako vším nevoní tea tree oil nebo rozmarýn. Takže kápněte psovi za krk pár kapek TTO, anebo mu dejte do pelíšku snítku rozmarýnu.
Více článků najdete na portálu mamci.cz