Dětí s diagnózou ADHD neustále přibývá. Vzhledem k tomu, že jde z větší části o vrozené onemocnění, není na vině výchova rodičů ani současná společnost. Navíc děti s ADHD nejsou méně inteligentní než ostatní děti – mívají „jen“ poruchy chování. Jak se ADHD projevuje a jak s dítětem pracovat?

Co je ADHD

ADHD, z angličtiny Attention Deficit Hyperactivity Disorder je dědičný neurovývojový syndrom, jedná se vlastně o hyperaktivitu s poruchou pozornosti.

Jak se ADHD projevuje u dětí

Zajímavé je, že první příznaky ADHD můžete objevit již u miminek a batolat. Tam se však ještě obvykle porucha nediagnostikuje, je potřeba vyčkat až do předškolního a školního věku, tedy do doby, než se dítě bude muset zařadit do kolektivu. U miminek a batolat si však můžete všimnout, že jsou o něco dráždivější než jejich vrstevníci, mohou mít přehozený denní režim (den a noc), bývají plačtivější nebo i protivnější, někdy mohou přeskakovat i některé fáze vývoje, místo lezení a sezení rovnou chodí apod.

předškolním věku patří k projevům ADHD nesoustředěnost (nedokáží se soustředit na jednu věc nebo činnost, kupříkladu jim zcela chybí krátkodobá paměť, také často nedokončují úkoly, nevydrží sledovat pohádku), těkavost (neustále pobíhají od jedné činnosti ke druhé) a impulzivita (dítě dříve jedná, než přemýšlí). Výhodou těchto dětí je obrovská fantazie oproti „normálním“ dětem.

Jak se projevuje ADHD u dospívajících a dospělých

Tato porucha má sice dobrou prognózu, tj. postupem času se zlepšuje, avšak několik procent dětí si ji nese i do dospívání a dospělosti. Velkou hrozbou v tomto období je používání návykových látek, k čemuž jsou tyto děti náchylnější. Dalšími příznaky je stále nesoustředěnost, nepozornost, časté zapomínání, impulzivnost, emoční labilita a zkratkovité jednání.

A jak s dítětem s ADHD pracovat

Nejprve je potřeba ADHD diagnostikovat. Pomůže vám učitelka ze školky, která vás na možnou diagnózu upozorní, dále pak je třeba zajít za pediatrem, který vás nejspíše odešle k neurologovi, popř. i psychologovi. Pomohou i speciálně pedagogická centra a pedagogicko-psychologické poradny.

Dítě pak samozřejmě může dostat medikaci odpovídající nálezu lékařů. Kromě léků se hodí vyzkoušet i bylinky na uklidnění (Bachovy esence) nebo na zvýšení pozornosti (ginkgo biloba), někdy zaberou homeopatika.

Navíc je nutné s dítětem každodenně pracovat: zavést pravidelný denní režim, pravidelně se s ním učit, trénovat paměť i pozornost, ale také dbát na dostatečný spánek a odpočinek včetně pohybu. Nikdy dítě nestresujeme a snažíme se mu maximálně pomoci. Láskyplná péče by měla být samozřejmostí.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

8
Komentujte

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
DagmarDědekKarel Haniel, Energetické léčeníMichalVěrka Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
nasava
Host
nasava

Máme v rodině dítě s touto diagnozou,takže vím,jak těžce se s ním pracuje,ale jde to,když se chce.Mám také jednu známou,pracuje ve školství jako nepedagogický pracovník,a ta tvrdí,že ADHD neexistuje,že to je jen výmysl lékařů,berlička rodičů,aby se prý nemuseli dětem věnovat,že jsou to jen “nevychovaní spratci”.Nechtěla bych mít dítě v její péči!

Michal
Host
Michal

Vidíte, a přesto má ta Vaše známá pravdu!

Dagmar
Host
Dagmar

Je mi líto, že lidé, kteří o ADHD nic neví a nemají osobní zkušenost se považují za odborníky, lituji Vás.

Michal
Host
Michal

Milá Dagmar, špatně jste umístila svůj příspěvek. Vypadá to, že odpovídáte mně, ale Vaše odpověď byla zřejmě myšlena jakožto reakce na příspěvek uživatelky nasava. To neva, ale jen tak pro pořádek (já jinak v tomto oboru jsem skutečně zatím jen “zelenáč”, uznávám. Mám zatím 16 let praxe a stále se mám co učit… leccos jsem už ale naštěstí vím…).

Karel Haniel, Energetické léčení
Host
Karel Haniel, Energetické léčení

ADHD nexexistuje, již pár let je to prokázáno. Systém si potřebuje každého (i dítě) zaškatulkovat, a když nevyhovuje, tak je nemocné, třeba na ADHD. Ta vaše známá má pravdu, ale to vám asi dojde až za mnoho let… Bohužel… Bohužel pro vaše děti…

Věra
Host
Věra

Mám syna / 21 let / s touto diagnózou,většinou se k ADHD přidružují i další psychyatrické diagnózy.Syn se po své plnoletosti rozhodl,že léky brát nebude a tak mne nezbývá nic jiného,než se “smířit” s tím,že nechodí do práce nebo tam nevydrží..odchází si a přichází,jak se mu chce.Na ÚP ho vždy přihlásí a pak sankčně vyloučí a mám ho na “krku”.Tím pádem má dluhy na zdravotním pojištění…není to žádný med.Chtěla jsem mu “vyřídit” důchod z mládí,ale bylo mi sděleno,že je uplatnitelný v životě.A věřte mi,že sám bydlet by nezvládl,neumí hospodařit s penězi,žije v jiném světě.

Věrka
Host
Věrka

Nasavo, ta vaše známá má úplnou pravdu, to Vám tvrdím jako odborník s desítkami let praxe. Těmto dětem chybí: Fungující rodina, řádná výchova (důslednost, trpělivost, opravdivý zájem o to dítě…), laskaví, milující rodiče s inteligencí aspoň na dolní hranici IQ, s čímž souvisí podnětné prostředí, dobré PŘÍKLADY chování, PŘÍKLADY táhnou…a mnoho, mnoho dalšího, což bývalo dříve zcela běžné, nepotřebovalo se to zkoumat, rozebírat, ani o tom mluvit a psát odborné” články. Jenže kde “na to” dnes moderní rodiče mají vzít, když to už ani ve vlastním dětství ti chudáci nezažili? A bude to v rodinách – tedy dnes spíš ve… Číst vice »

Dědek
Host
Dědek

To ne děti ale naše společnost má ADHD. Každá ideologie nebo náboženství má svoje desatero nebo stanovy. Za mého mládí nepozdravit někoho na vsi se rovnalo ostré domácí domluvě. V šesté třídě pokud nás učitel matematiky přistihl při čemkoli co se nesmělo následovalo okamžité vytažení za kosinky a dvouruční pohlavek. Věřte že to bylo účinnější něž sáhodlouhé vysvětlování nevhodnosti našeho chování. V mém raném věku, rok 1969 byla najednou všude na poutích záplava kapslových pistolek – následující rok ani jedna….. Proč … Proč necháte svoje děti trénovat zabíjení u her na Pc? Proč nevyžadujete od dětí disciplínu, návyky k pořádku… Číst vice »