Zdroj foto: envato

Jak se starat o roušku: Nosit roušku je v současné době standard. Víte ale, kolik roušek byste měli mít doma na jednu osobu, jak často roušky měnit a jak je desinfikovat?

Kolik roušek mít

Pomineme-li roušky na jedno použití, které mají třeba lékaři v nemocnicích, většinou doma máme bavlněné roušky, které se dají vyvářet a používat opakovaně. Přesto byste ale měli mít nejméně 2–3 roušky na osobu, protože je musíte často měnit a také čekat, než uschnou po vyvaření.

Jak často roušky měnit

Rouška je funkční do té doby, než navlhne. Někdy to může být dokonce jen 20 minut, nejzazší doba se uvádí 2–3 hodiny. Poté je potřeba roušku vyměnit za novou. Použitou roušku snímáme opatrně za gumičky nebo za vázání, abychom nic nekontaminovali případnými viry.

Zdroj foto: pixabay

Jak roušku desinfikovat

Roušky necháme ve velkém hrnci 5 minut vyvářet. Potom je nejlepší je nechat ve vodě vychladnout, dát usušit a nakonec přežehlit. Takto je rouška opakovatelně použitá do té doby, než se opotřebí.

Co když nemáte roušku

Všechno je lepší nežli nic. Pokud nemáte roušku, nebo jich máte málo na stálou výměnu, hodí se i šála, šátek, nákrčník, prostě cokoliv, čím si chráníte nos a ústa. Rouška se dá jednoduše bez šití vyrobit i z trička (viz návody na internetu), z nákrčníku, ušít z jakékoliv bavlněné látky – je mnoho možností a mnoho střihů, záleží jen na vás, na co si troufnete. Můžete také kontaktovat jednotlivce i organizace, které se šitím roušek zabývají ve velkém.

Když naopak máte roušek přebytek

Jestli se vám šití roušek zalíbilo a máte jich víc, než aktuálně potřebujete, darujte je přednostně lidem ve svém blízkém okolí (pověste v igelitce na plot), nebo kontaktujte přes sociální sítě lidi, kteří roušky potřebují. Vždy je můžete odnést do nemocnic, na policii nebo na obecní úřad, kde je rozdělí potřebným.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno