Porucha krvetvorby zvaná chudokrevnost se u malých dětí nemusí nijak projevit. Kojenci a batolata totiž mírnou chudokrevnost zvládají na jedničku. Ale i u nich a zejména pak u větších dětí si můžete povšimnout některých příznaků.
Co je to chudokrevnost
Chudokrevnost neboli anemie znamená nedostatek krevního barviva, které je v červených krvinkách zodpovědné za přenášení kyslíku a celá tato procedura závisí na dostatku železa v krvi.
Jak se projevuje
Projevy jsou poněkud netypické, avšak když je má vaše dítě všechny, je načase vzít jej k lékaři, který stanoví jak správnou diagnózu, tak i léčbu. Základními projevy jsou zvýšená únava, nepřibírání na váze, nechutenství, bledost dítěte, častější nemocnost (včetně častějšího podávání antibiotik).
Jak se chudokrevnost léčí
Léčbou i prevencí je podávání stravy bohaté na železo, při závažnější chudokrevnosti podávání preparátů obsahujících železo, popř. podávání kyseliny listové a dále vitamínů C a B (zejména B 12). Celková léčba trvá okolo 3 měsíců.
Chudokrevnost v dospělosti
Chudokrevností trpí i dospělí, a to především ženy – v souvislosti s menstruací a porody se zhoršuje. Prevencí je rovněž podávání stravy bohaté na železo, stejně tak na kyselinu listovou a vitamínů B a C.
Strava bohatá na železo
Na železo je bohaté maso, zejména červené maso (hovězí) a vnitřnosti. Dále pak zelenina (červená řepa, brokolice, mangold), ovoce (meruňky), oříšky a semínka (pistácie, kešu, lískové oříšky, mandle).
Strava bohatá na kyselinu listovou
Kyselinu listovou najdete v listové zelenině, droždí a játrech.
Více článků najdete na portálu mamci.cz