Porucha krvetvorby zvaná chudokrevnost se u malých dětí nemusí nijak projevit. Kojenci a batolata totiž mírnou chudokrevnost zvládají na jedničku. Ale i u nich a zejména pak u větších dětí si můžete povšimnout některých příznaků.

Co je to chudokrevnost

Chudokrevnost neboli anemie znamená nedostatek krevního barviva, které je v červených krvinkách zodpovědné za přenášení kyslíku a celá tato procedura závisí na dostatku železa v krvi.

Jak se projevuje

Projevy jsou poněkud netypické, avšak když je má vaše dítě všechny, je načase vzít jej k lékaři, který stanoví jak správnou diagnózu, tak i léčbu. Základními projevy jsou zvýšená únava, nepřibírání na váze, nechutenství, bledost dítěte, častější nemocnost (včetně častějšího podávání antibiotik).

Jak se chudokrevnost léčí

Léčbou i prevencí je podávání stravy bohaté na železo, při závažnější chudokrevnosti podávání preparátů obsahujících železo, popř. podávání kyseliny listové a dále vitamínů C a B (zejména B 12). Celková léčba trvá okolo 3 měsíců.

Chudokrevnost v dospělosti

Chudokrevností trpí i dospělí, a to především ženy – v souvislosti s menstruací a porody se zhoršuje. Prevencí je rovněž podávání stravy bohaté na železo, stejně tak na kyselinu listovou a vitamínů B a C.

Strava bohatá na železo

Na železo je bohaté maso, zejména červené maso (hovězí) a vnitřnosti. Dále pak zelenina (červená řepa, brokolice, mangold), ovoce (meruňky), oříšky a semínka (pistácie, kešu, lískové oříšky, mandle).

Strava bohatá na kyselinu listovou

Kyselinu listovou najdete v listové zelenině, droždí a játrech.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno