Víte, jak správně pečovat o své kosmetické pomocníky a kosmetiku tak, aby vydržely co nejdéle a nedošlo k jejich zkažení?
Správná péče o parfémy
Každá žena má svůj nejoblíbenější parfém, který používá každý den i několikrát. Tady nehrozí průšvih v podobě zkažení vůně, jako tomu bývá u příležitostných vůní, které nosíme jen na párty nebo na významné akce. Ty si kupujeme jen v malých flakonech, které stihneme vypotřebovat rovněž před koncem doporučeného data spotřeby, navíc se pohodlně vejdou i do malého psaníčka, proto budete mít svou vůni stále na dosah.
Při používání parfému dejte pozor na to, abyste flakonek vždy dobře zavřela a nestál zbytečně na nejteplejším místě v bytě. Třeba na poličce, kam svítí sluníčko nebo v těsné blízkosti topného tělesa. Vůně se nejlépe skladuje ve tmě, proto ji přemístěte do šuplíku či do skříně, kterou vám navíc příjemně provoní.
Jak poznat zkažený parfém: Pokud parfém změní barvu nebo je z něj cítit alkohol, je to první známka toho, že je čas na koupi nového. Pokud dáváte přednost vícero vůním, kupujte si menší flakony, které stihnete rychleji upotřebit. Vyjdou sice dráž, ale nemusíte za několik měsíců kupovat nové balení.
Správná péče o krémy
Krásné dózy nejrůznějších krémů jsou živnou půdou pro mikroorganismy, které i ty nejdražší krémy znehodnocují. Základní pravidlo proto zní: Než strčíte do nádobky prst, důkladně si umyjte ruce, ideálně použijte antibakteriální mýdlo, které rovněž zamezí nanesení bakterií na obličej.
Jak chytře prodloužit životnost krému: Namísto sahání do dózy s krémem prstem, raději volte jednodušší a bezpečnější metodu. Špachtli. Která se sice musí po každém použití umýt, ale vyhnete se zanesení bakterií do krému. Skvělou volbou jsou krémy v tubách nebo s dávkovacími pumpičkami, které nepustí do krému vzduch a umožní použití tolik krému, kolik skutečně potřebujete.
Jak poznat zkažený krém: Pokud krém dosloužil, poznáte to jednoznačně podle změny vůně.
Správná péče o rtěnku
Nejoblíbenější rtěnky jsou takové, které nevysušují naše rty. Proto automaticky a nevědomky saháme po rtěnkách, které mají velký obsah vazelíny. Mastnější tyčinky mají větší sklony ke zkažení. Proto svoje rtěnky pravidelně očichávejte, abyste si na rty nenanesla žluklý přípravek.
Správná péče o řasenku a oční stíny
Ať už se zaměřujete na používání řasenky nebo očních stínů, vždy se řiďte jedním pravidlem. Ani jedno, ani druhé, byste neměla používat déle, než šest měsíců po otevření. Pokud jste dostala zánět spojivek, líčidla očí ihned vyměňte za jiná. U starší kajalové tužky na oči stačí ořezat hrot a bude fungovat jako nová.
Správná péče o laky na nehty
Laky na nehty naštěstí slouží celkem dlouhou dobu. Na obale je většinou udávaná spotřeba do 24 nebo 30 měsíců od otevření. Pokud barva nezměnila intenzitu, můžete používat laky dál. Před použitím nezapomínejte flakonek řádně promíchat, aby se materiál uvnitř dobře promíchal.
Laky však trpí na vysychání, proto pokud je jeho konzistence hutnější a s lakem se hůře manipuluje, investujte do nového.
Správná péče o štětce
Štětce na make-up, pudr a oční stíny jsou nepostradatelnými pomocníky pro dokonalé nalíčení očí i celého obličeje. Pokud je však nebudete udržovat čisté, zanesou vám do malování nechtěné bakterie, které vaši pleť podráždí a zadělají na pořádný zánět.
Jak správně pečovat o štětce: Každé dva měsíce vyperte všechny štětce teplou vodou s použitím šamponu na vlasy bez kondicionéru. Náčiní pak řádně propláchněte, vymačkejte přebytečnou vodu a nechte volně uschnout. Houbičky vyperte každý týden stejným způsobem a jednou za měsíc vyměňte za nové.
Kartáče a hřebeny
Pravidelné čištění se nevyhýbá ani kartáčům a hřebenům na vlasy. Stejně tak, jako u štětců, jim každé dva měsíce věnujte speciální péči v podobě čištění kartáčkem a mýdlem.
Více článků najdete na portálu mamci.cz