Maminkou se žena nerodí, ale stává. A mnohdy je to velmi náročný a vysilující proces. Z reklam v televizi, romantických filmů a dokonce i od ostatních matek v našem okolí obvykle slýcháme, že těhotenství je ta nejkrásnější věc na světě a že až mateřství nám odhalí pravý smysl života. Mateřství má však i své stinné stránky, o kterých se ve společnosti příliš nemluví.

Nejsou to jen krásné chvilky plné štěstí a radosti, ale je to také zoufalství, únava, strach. A právě proto, že jsou tyto nepříjemné aspekty ve společnosti tabuizované, si mnoho žen neuvědomuje, jak běžné to je, kolik dalších matek se s tím potýká a že se za to nemusí stydět či cítit provinile. Také netuší, jak se s novou rolí popasovat a jak se přijmout. Následkem toho popírají své pocity a na oko předstírají ten šťastný život z reklamy. Ve skutečnosti je ale přijetí ten lék, který dodává štěstí a životní optimismus. Příjetí je léčivé a osvobozující, ale nikdo jiný to za nás neudělá.

Ve skutečnosti se s tvrzením, že je těhotenství nejkrásnější období v životě ženy, málokterá maminka ztotožňuje. Hormonální změny, oteklé končetiny, žaludek jako na vodě… K tomu všemu se nám mění nejen nálady, ale i naše tělo tak jak ho známe. Aby toho nebylo málo, ochromuje nás strach. Bojíme se porodu a toho, co bude obnášet naše nová sociální role – matka.
Pokládáme si trýznivé otázky: „Zvládnu porod?“, „Budu dobrá matka?“ či „Dokážu mít své dítě dostatečně ráda?“
Porodem to však teprve začíná. Pro ženu nastává další hormonální smršť. Šestinedělí, tělo se vyrovnává s prodělaným porodem a místo zaslouženého odpočinku přichází nikdy nekončící kolotoč péče o novorozence. Přijmout zodpovědnost za život někoho jiného je podle mě špička ledovce – jedna z nejtěžších životních zkoušek.

Účelem článku není postrašit jakoukoli nastávající maminku, nýbrž nakouknout pod pokličku i nepříjemným pocitům a situacím. Je potřeba si připustit, že mateřství je požehnání, které nám přináší spoustu lásky a radosti, ale současně je tu i jeho odvrácená tvář, před kterou není radno zavírat oči.

Jak to zvládnout a nezbláznit se?

Na závěr vám ještě přináším tipy, jak si toto období co nejvíce ulehčit a zpříjemnit.

  • V těhotenství vám zajistí větší klid dostatek informací. Zjišťujte, co těhotenství a porod obnáší a co vás čeká – nebudete tak muset absolvovat ten obávaný krok do úplného neznáma. Doporučuji navštívit předporodní kurz.
  • S předstihem si vyberte porodnici, která vám bude maximálně vyhovovat. Rozhodujte se na základě recenzí či osobních zkušeností vašich blízkých.
  • Nepřetěžujte se – neklaďte na sebe příliš vysoké nároky a smiřte se s tím, že domácnost už není možné zvládat stejně, jako před narozením potomka.
  • Jeden z nejdůležitějších aspektů je podpora od blízkých – především tedy od partnera, který na ženu netlačí, pomáhá jí a je tolerantní a shovívavý vůči změnám, kterými momentálně prochází.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno