Emoce k životu neodmyslitelně patří. Psychologové by vám řekli, že máme emoce krátkodobé a dlouhodobé a také emoce vysoké a nízké. Emoce se nevyplatí potlačovat, protože pak se to může projevit ve formě nemoci – duševní i fyzické. Přesto s nimi můžeme pracovat. Jak dětem pomoci zvládat emoce.
Děti jsou plné emocí
Děti jsou nabité emocemi odmalička, dokážou je prožívat naplno, tak, jak už je my dospělí prakticky nikdy neprožíváme. Podívejte se, jak dítě prožívá radost, lásku, vztek, rozčarování, smutek… Vždy se vším všudy, tak, aby to bylo vidět, aby si toho ostatní všimli.
Pomůžeme jim vlastním příkladem
Na začátku vždy pomůže, když děti vidí, jak se v podobných situacích chováme my. Pláčeme, když nám zemře někdo blízký. Rozčílíme se, když čekáme v zácpě na silnici. Radujeme se, když vyhrajeme byť jen malou částku v nějaké loterii. To všechno je v pořádku. Jen dětem vysvětlete, proč se chováte právě tak, jak se chováte.
Sledujeme lidi na ulici
Protože ne všechny emoce můžeme nebo musíme prožívat právě my, vezměte děti na ulici nebo na jiné místo, kde bude dostatek různých lidí. Zkuste je pozorovat a z jejich výrazu obličeje, gestikulace i slov vyčíst, jaké emoce zrovna prožívají. Snažte se je co nejlépe pojmenovat (strach, únava, vztek, radost). A snažte se přijít i na příčinu, která vyvolala tyto emoce.
Namalujte si obrázky
Doma si pak můžete zahrát hru s obrázky. Nejprve společně namalujte obličeje, které budou vyjadřovat vždy nějakou emoci – musí to z nich být vidět (usměvavý, zamračený apod.). A potom si s dítětem zahrajte scénku – třeba vám někdo ukradl peněženku. Jakou emoci to ve vás vyvolá?
Pracovat s emocemi
Pracovat s emocemi bývá pro děti obzvláště těžké. Protože cílem není emoce potlačit, ale spíš projevit ji tak, aby to bylo společensky přijatelné. Když nás něco naštve, není vhodné rozbít nějakou drahou věc nebo někoho „zmlátit“, ale můžeme třeba roztrhat papír na malinké kousíčky…
Více článků najdete na portálu mamci.cz