Tréma trápí děti i dospělé, malé i velké, obyčejné lidi i slavné osobnosti. V malém množství je tréma dokonce prospěšná, protože vše nepovažujete za samozřejmé a na každé vystoupení, představení, pohovor se pořádně připravíte. A pokud je trémy hodně, můžete s ní bojovat. Jak tedy na trému?

Kdy nás přepadá tréma

Tréma nás přepadá, když máme před ostatními lidmi přednést něco nového, ať už je to ve škole, v práci, na pohovoru do nové práce, při představení v amatérském i profesionálním divadle. Má za cíl povzbudit nás k lepším výkonům. Přílišná tréma by nám ale výkon naopak pokazila. Jestliže se obáváte, že trpíte nadměrnou trémou, podívejte se, co na ni platí.

Co vyzkoušet na trému

  1. Bylinky – na trému se hodí uklidňující bylinky, jako je třezalka tečkovaná, kozlík lékařský, a to buď jako odvar (čaj) nebo jako kapky/tinktura. Nepřekračujte však doporučené množství.
  2. Dechové cvičení – když vás přepadne tréma, dýcháte obvykle rychle a mělce. Cílem dechového cvičení je, abyste dýchali hluboce a pomalu, což uklidňuje. Stůjte nebo seďte na židli a soustřeďte se pouze na svůj dech, nadechujte a vydechujte pomalu a pravidelně. S každým nádechem si můžete představit, že jste klidnější, s každým výdechem z vás naopak odchází nervozita.
  3. Autogenní tréning – vyzkoušejte tuto techniku, která zabírá rychle a účinně: sedněte si na židli, uvolněte se a obě nohy pevně přitiskněte k zemi – budete tak dokonale uzemněni. Pravidelně dýchejte a přitom si v duchu říkejte: Jsem klidná(ý). Stres ze mne odchází. Můžete několikrát opakovat.

Co naopak nikdy při trémě nedělat

  1. Nezahánějte trému jídlem, zejména ne těžkými jídly, sladkostmi a alkoholem. Jednak si vypěstujete nepěkný zlozvyk, jednak by se to podepsalo na vaší váze.
  2. Neberte kvůli trémě léky na uklidnění – léky jsou obvykle návykové, a tak byste neustále museli zvyšovat jejich dávku. Navíc léky trému neřeší, jsou od toho, aby se jimi léčily závažné nemoci či stavy.
  3. Neříkejte si, že jste k ničemu, když zkoušku, pracovní pohovor, divadelní představení zkazíte. Je to jen jedna situace, jeden okamžik, a váš celý život na tom nestojí. Navíc: přece se říká, že všechno špatné je k něčemu dobré, a tak i když se vám něco nepovede, je to jen ukazatel toho, že máte jít jinou cestou a zkusit něco jiného.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno