Rozhodně vás nechceme nabádat k tomu, abyste učili dítě číst a psát, to je ostatně náplní první třídy a vy byste paní učitelce jen přidělali práci navíc (buď by dítě něco umělo špatně, nebo by bylo příliš napřed a paní učitelka by mu musela vymýšlet jinou práci – to všechno sice učitelé zvládnou, ale je to zbytečné). Dnes se zaměříme spíš na to, jak budoucího školáka motivovat.

Povídejte si o škole

S malým školákem si můžete povídat o škole, jaké to bylo, když jste chodili na základní školu vy. Pokud má staršího sourozence, nechte jej vyprávět o škole a paní učitelce, co všechno se ve škole dělá, že to není jen učení, ale třeba školy v přírodě, lyžák a plavání atd.

Pilujte výslovnost

Jestliže ještě chodíte na logopedii, nevynechejte ani o prázdninách trénink správné výslovnosti. Vezměte to ale hravou formou: hrajte pexeso, slovní kopanou aj.

Připravte si tašku

Určitě už máte koupenou školní tašku. Tak ji pěkně vybavte penálem, deskami na sešity a knížky. Možná ještě nemáte všechno, ale i to málo zatím stačí. Můžete tašku společně podepsat, ořezat pastelky atd.

Připravte školákovi stůl

Malému školáčkovi musíte připravit stůl, židli, poličky na učení, prostě vůbec nějaké místo k učení. I když se to nezdá, první třída je docela zápřah a hlavně to bude úplně jiný režim dne než ve školce. Nechte dítě, ať se na výběru stolu, židle a poliček podílí samo, tak bude mít ze všeho mnohem větší radost.

Něco mu sama vyrobte/ušijte

Jste-li manuálně zručná, můžete školákovi třeba ušít sáček na cvičky nebo na tělocvik sama. Bude mít takový, jaký žádný jiný spolužák nemá. Našijte mu tam motivy, které zrovna letí (holčičce Ledové království, Lociku aj., chlapečkovi auta, hasiče, jeřáby, letadla) – nemusíte je zrovna vyšívat, stačí ozdobit sáček nažehlovacími záplatami.

A nezapomeňte si hrát – vždyť jsou to poslední prázdniny před školou!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno