Právě tyto svaly odpovídají za správnou artikulaci, rozmělňování potravy, ovlivňují kvalitu obličejové mimiky a umožňují nám dát i úplně obyčejnou pusu. Aby toho všeho bylo jednou dítě schopné, musí si svaly přirozeně vytrénovat. Jenže někdy to nejde tak snadno, jak by se zdálo. Takže jak poznáme, že něco není úplně jak by mělo být? A jak vývoj této svalové partie podpořit?
Jak jde dítěti kojení, přisává se dobře?
První moment, kdy lze odhadnout úroveň vývoje a spolupráce sacích svalů nastává již několik dnů po narození. Pokud se dítě špatně přisává, kojení vám nejde a vyloučili jste jiné příčiny:
- zkrácenou podjazykovou uzdičku,
- příliš ploché nebo vpáčené bradavky (které novorozenec nemá sílu „vytáhnout“) a
- špatné přikládání miminka,
je možné, že novorozenec má snížený svalový tonus v oblasti sacích svalů. Kojení tak zřejmě bude trvat déle a miminko si u něj vyžádá delší přestávky.
Nechejte dítě cumlat hračky
Nebojte se podporovat kojence či batole v cumlání hraček. Dítě přes jazyk a svaly dutiny ústní objevuje svět. Někteří špunti ocumlají na co přijdou a vidět je bez čehokoliv v puse je takřka nemyslitelné. Jiní sice také objevují ústy, ale o poznání méně často. Tady ovšem platí „čím více, tím lépe“. Dítěti proto pořiďte omyvatelné a bezpečné hračky určené pro tento věk a nebojte se mu je k cumlání vyloženě nabízet.
Naučte svého kojence pít z brčka a sledujte, jak moc slintá
Pití z brčka je dovednost, kterou může šikovný kojenec zvládnout již v půl roce. Navíc mu to zřejmě půjde snáz než v pozdějším věku, kdy začne nad brčkem více přemýšlet. Druhá věc je slintání. Všichni kojenci slintají a dost často i batolata. Pokud je ale vaše dítě doslova promočené i ve 3 letech, je možné, že má ochablejší právě svaly rtů.
Jak svaly rtů vytrénovat
Přijímáním tuhé stravy (již děti od půl roku mohou jíst vidličkou rozmačkaný oloupaný banán či uvařené brambory). Zkoumáním předmětů ústy (rozhodně nepeskujte svého kojence za to, že zase něco ocumlal). Časným pitím z brčka. Tréninkem jazyka: vypláznutí, pohyby do stran a nahoru. Přijde vám vše popsané jako samozřejmost? Není. Některé děti s oslabenými svaly rtů a jazyka nedokáží jazyk vypláznout ani ve 4 letech, díky čemuž je jejich mluva mezi 5. a 7. rokem stále dyslalická.
Více článků najdete na portálu mamci.cz