Jak dětem ulehčit čtení: Čtení je tak samozřejmou záležitostí, že nikoho ani nenapadne se nad tím pozastavit. Není pravda, že dnešní děti nečtou, aspoň soudě podle toho, kolik dětských knížek stále vychází. Ale zejména prvňáčci potřebují od rodičů trochu pomoct – a jak?
Rodičovské čtení
Dětem velmi pomáhá, když již budete číst vy, rodiče. Zvyknou si na váš rytmus čtení, na vyslovování jednotlivých hlásek, slov i vět. Když se s vámi budou moci dívat do knížky, mohou si prohlížet obrázky i písmenka atd. Také je dobré, když vás děti vidí, jak si čtete sami (ať už z knížky, nebo z čtečky).
Když čte prvňák
Dítě v první třídě se s písmenky, jejich čtením a psaním teprve seznamuje. Může pro něj být těžké číst velké množství textu najednou. Je potřeba mu čtení rozdělit na menší úseky a pomáhat mu. Pokud má dítě problémy s rozpoznáváním malých písmen, může být užitečné použít lupu na čtení, která text zvětší a zpřehlední.
Knížky s velkými písmeny
Na úplně první čtení zvolte knížku, která je psána jen velkými písmeny. Ta zvládnou děti jako první. A uvidíte, že budou rády, že mají první knížku do svého čtenářského deníku.
Čtení po kapitolách nebo odstavcích
Všechny knížky čtěte denně, ale jen po kapitolách, stránkách, nebo dokonce jen po odstavcích. Je lepší přečíst důkladně malý kousek, než se rozčilovat s dlouhou kapitolou. Navíc takto malé děti se dokážou v jednom kuse soustředit asi tak 15 minut.
Pomoc rodičů
Když si čtete s dítětem, tak mu pomáhejte. Pomozte mu třeba přečíst příliš dlouhá slova, nebo slova s pro něj neznámými hláskami (f, g). Ptejte se také na význam slov nebo nechte dítě převyprávět celý odstavec svými slovy. Na odstavcích se můžete učit i logopedii – vyhledat slova s hláskami, které dělají vašemu dítěti stále ještě problém. Potom vyhledejte slova, která začínají nebo končí na nějakou konkrétní hlásku. Slabiky slov si můžete společně vytleskat.
Více článků najdete na portálu mamci.cz