V životě dítěte se najdou situace, kdy prostě musí chtě nechtě chodit o berlích. Kdy se tak děje a jak mu celou věc ulehčit?
Které úrazy vyžadují chůzi o berlích
Chůzi o berlích neboli francouzských holích vyžadují většinou úrazy, jako je zlomená noha, nebo některé úrazy páteře, pokud se nejedná o úrazy, kdy chůze není možná vůbec (aspoň zpočátku). Mohou sem patřit například zlomené, nalomené nebo pohmožděné obratle.
Jak vybrat dítěti vhodné berle
Dětské berle by vám měl předepsat ošetřující lékař a s jejich výběrem pomoci personál v prodejně zdravotnických potřeb. Je důležité, aby berle byly přiměřeně lehké a aby byly nastaveny tak, aby dítě lehce dosáhlo na madla. Loket by měl být jen volně pokrčen. Nejlepší je, když si chůzi na prodejně vyzkoušíte a vše zkonzultujete.
Jak chodit o berlích
Další častou otázkou je, jak vlastně o berlích správně chodit, aby nemocná část (končetina) nebyla nevhodně nebo příliš zatěžována. V podstatě jako nejlepší se jeví trojfázová chůze, která spočívá v tom, že:
- berle postavíme před sebe na vzdálenost jednoho kroku a na šířku pánve,
- mezi berle položíme nemocnou končetinu (nejlépe přes patu),
- zdravou nohou provedeme krok – před nemocnou nohu a berle.
Existuje ještě dvoufázová a čtyřfázová chůze, které jsou však pro děti dost náročné.
Jak děti motivovat, aby chodily o berlích
Dítěti je potřeba vysvětlit, že chůzí o berlích vlastně rehabilituje, aby nemocná končetina byla dříve zdravá. Kdyby nechodilo vůbec, ochabovaly by svaly nejen na nemocné, ale i na zdravé noze. Kdyby chodilo (pokud je to vůbec možné) bez berlí, mohla by se příliš zatěžovaná noha zase „pochroumat“. Můžeme dětem povolit berličky si různě vyzdobit (pomalovat, nechat podepsat od kamarádů, polepit samolepkami). Můžeme také dětem zvyšovat zátěž a po splnění určitého počtu např. kroků je odměnit (malý dárek, návštěva kina apod.).
Přejeme vám, ať vše zvládnete a jste zase brzy bez berlí!
Více článků najdete na portálu mamci.cz