Stejně tak, jako je mateřství plné nádherných kouzelných chvil, je plné také okamžiků, kdy nám do smíchu rozhodně není a zkouší naše nervy. Jeden z těch momentů je právě vztekání. Záchvaty vzteku jsou typické zejména pro děti ve věku 1 až 4 let. Nezáleží na tom, jestli jste zrovna v supermarketu, kavárně a nebo prostě jen chcete mít doma chvíli klidu, dětské záchvaty vzteku jsou prostě vždy nepříjemné a mnohdy nevíme, jak s nimi správně pracovat. A nebo to víme a přesto neudržíme vlastní nervy na uzdě a reagujeme křikem, plácnutím apod. Tudy cesta ale nevede! Jak lépe zvládat dětský vztek?

Pochopení

Důležité je si uvědomit, že dítko vás svým vztekem nechce vytočit, naštvat, obtěžovat a nedělá to naschvál, reaguje pouze tak, jak umí. Zkrátka a dobře v danou chvíli zoufale něco chce a s nepřijetím se zatím nedovede vyrovnat jinak, než pláčem / křikem / vztekem. Pokud dosáhnete pochopení, že tento malý človíček vlastně ještě jen neumí pořádně pracovat se svými bouřlivými emocemi, budete tyto situace zvládat s větší grácií a hlavně s láskou. Dítě váš postoj vycítí a situace se rozhodně uklidní. Dítě odráží své rodiče. Spokojení rodiče, spokojené dítě. Vynervovaní rodiče, vynervované dítě. Učte se tedy v takovým chvílích zachovávat vnitřní klid a vaše dítě vás bude následovat a učit se od vás.

Obejmutí

Tato metoda samozřejmě nebude fungovat na každé dítko, může se dokonce stát, že ho to ještě více vytočí. Ale na spoustu dětí to bude mít zklidňující účinek. Na vás už je, abyste poznali, jak to má právě vaše dítě. Mnohdy děti zlobí a vyvádí z nedostatku náklonnosti a pozornosti. A rodiče to často ještě zhoršují tím, že ho během jeho záchvatu ignorují. To ovšem ve finále ještě zhoršuje jeho chování. Přitom nemůže být nic jednoduššího, než dítě obejmout. Obejmutí přinese vytoužený klid, protože tím dáte najevo přijetí, empatii a lásku.

Rozptýlení

Velmi účinnou technikou pro zahnání vzteku je rozptýlení. Když přijde záchvat vzteku, pokuste se dítko nasměrovat na jiné podněty. Např. „Podívej se, támhle na stole je tvá oblíbená hračka, půjdeme se tam podívat?“

Úspěch zaručen! Často jsme vyčerpaní a je pro nás rodiče jednodušší vztekajícímu se dítěti vynadat. To ovšem jen protahuje dobu neklidu. Mnohem lepší je vynaložit více energie a pokusit se jej nějak zabavit.

Průchod emocím

Někdy to nejlepší, co můžete pro se vzteklé dítko udělat, je nechat jej se vyvztekat. Nesoudit, nepoučovat, nezasahovat, nepoužívat věty jako „Nebreč!“ nebo „Koukej se uklidnit!“ Věřte, že i nejzkušenějšímu jogínovi, co se sebeovládání učí celý život, bude uklidnění se trvat minimálně pár minut. Ale po malém dítěti to chceme hned? To snad ne! 🙂 Někdy je potřeba dát průchod svým emocím. Když dětský vztek přijmete a necháte ho se projevit, i dítko bude do budoucna své emoce zvládat lépe a s větší jistotou.

Stop nudě!

Nuda je nejčastějším spouštěčem zlobení. Dítě, které se nudí, si dříve nebo později začne hledat vlastní zábavu a věřte, že v ten moment si neuvědomuje, že na zeď se nekreslí, nebo že na tu vysokou skříň nemá šplhat. Základ je, aby si dítko mělo kde a s kým / čím hrát a aby se za den pořádně vyblblo. Věřte, že vzteku a pláče bude najednou mnohem méně.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

1 komentář

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno