Zdroj foto: envato

Intimní hygiena je téma, o kterém se příliš nemluví a tak nějak se předpokládá, že každá žena ví, jak má o sebe pečovat. Přesto (nebo právě proto) jsou však ordinace na gynekologii plné žen, které tam přivedl nějaký problém tam dole, ať už je to svědění, pálení, či infekce. Právě tyto problémy často bývají důsledkem nesprávné intimní hygieny.

Špatná volba mýdla

Jistě víte, že není mýdlo jako mýdlo. Já doporučuji vyhnout se levným přípravkům z drogerie a příliš parfemovaným produktům a místo toho sáhnout po kvalitní a šetrné kosmetice přímo určené pro blaho vašich intimních partií. Nedávejte na reklamu, ale samy si pročtěte složení a zajímejte se o to, který produkt bude vhodný právě pro vás.

Méně je někdy víte

A nebo také všeho moc škodí. Věděly jste, že přemíra intimní hygieny je stejně špatně, jako její nedostatek? I tady se ukazuje, že nejlepší je zlatá střední cesta. K plnohodnotné očistě naprosto postačí, když se jednou denně důkladně umyjete vhodným intimním mýdlem a proudem vody. Větší frekvence mytí je skutečně spíše nežádoucí. Jestliže se z nějakého důvodu musíte mýt častěji (menstruace, sport,…), tak vynechejte mýdlo a umyjte se pouze vodou. Je to tak z toho důvodu, že přehnaná intimní hygiena narušuje optimální vnitřní prostředí. To může vést k mnoha problémům, od suchosti až po různé záněty.

Zdroj foto: envato

Utírejte se správným směrem

Toto pravidlo nejspíš každá z nás už slyšela a dobře jej zná, ale opakování je matka moudrosti. Na toaletě se utírejte vždy zepředu dozadu. Když to děláte naopak, zanášíte bakterie od konečníku přímo k poševnímu vchodu a tím si zaděláváte na problémy v budoucnu.

Intimní hygiena, když máte své dny

Během menstruace dodržujte zvýšenou intimní hygienu, ať už používáte tampony, vložky nebo kalíšek. Nedoporučuje se však koupání ve vaně kvůli větší náchylnosti k infekcím v tomto období, proto se raději sprchujte. Vložky je ideální měnit asi každé 2-4 hodiny, tampony klidně častěji, protože můžou způsobit infekce nebo v krajním případě dokonce syndrom toxického šoku. Ačkoli je na příbalovém letáku psáno měnit maximálně po 8 hodinách, já doporučuji opravdu dbát o častější výměnu.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno