Má vaše dítě nadprůměrné IQ? Možná jste mu jej nechali změřit, anebo máte pocit, že to ani jinak být nemůže, protože všechno rychle chápe a o všechno se zajímá… Nadprůměrně inteligentní dítě to však oproti očekávání mohou mít v životě mnohem složitější než děti „průměrné“.

Nedokážou se prosadit

Ačkoliv jsou nadprůměrně inteligentní, obvykle jim zase není přáno v jiné oblasti. Mohou být méně průbojné, mají nižší sebevědomí, často také nevynikají vysokou sociální inteligencí – a to všechno jim může působit frustraci v osobním životě. Jak jim pomoci? Povídat si s nimi, podporovat je, najít jim skupinu stejně nadaných dětí. Pokud vaše dítě vykazuje dokonce známky depresivního chování, sebepoškozování apod., pak určitě vyhledejte psychoterapeutickou pomoc.

Některé jsou velmi citlivé

Nadprůměrně inteligentní děti mohou být i mnohem citlivější než jejich vrstevníci např. k různým nespravedlnostem, k utrpení druhých (lidí i zvířat). Nejdůležitější je vysvětlovat jim různé typy chování a hlavně být s nimi a snažit se jim rozumět.

Mají talent na více věcí a nedokážou si vybrat

Častým problémem dětí s vysokým IQ je široká diverzita zájmů, přičemž se nedokážou soustředit na jednu věc. Potom mají znalosti z mnoha oborů, avšak žádný obor neovládají do hloubky. Avšak ani to nemusí být na škodu: v některých profesích se hodí, že máte mnoho různých znalostí a nejste jen speciálně zaměřeni (manažeři firem, umělecké profese, politici atd.)

Vybírají si zvláštní koníčky

S nadprůměrně inteligentním dítětem se rozhodně nebudete nudit. Nejspíš nebude chodit na fotbal, hokej nebo hodiny klavíru. Zajímat jej bude třeba astronomie, fyzika, historie, anebo bude již v nízkém věku hrát velmi dobře na nějaký hudební nástroj (který ostatní děti zrovna nemilují, jako třeba housle).

Nemají mnoho kamarádů

Pro děti s vysokým IQ je typické, že mají málo kamarádů, často jen jednoho, protože si vybírají jen opravdu dobré kamarády. Nenuťte je do více kamarádství ani nechtějte, aby proti své vůli chodili na nějaké hromadné akce. Oni si opravdu vystačí s tím jedním nejlepším přítelem.

Mívají imaginárního přítele

Mnoho inteligentních dětí má v raném věku také imaginárního přítele – to většinou, když nesežene žádného živého tvora. A s tímto imaginárním si povídají (i na veřejnosti), všude jej „vodí“ s sebou apod. To by vás nemělo znepokojovat. Je to zcela normální a časem se tento imaginární přítel vytratí.

Máte nadprůměrně inteligentní dítě? Dělá vám radost nebo i starosti? A jak na něj jdete vy?

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno