Už nastal čas zařadit do stravy vašeho dítěte příkrmy a vy se rozhodujete, zda využít nabídky příkrmů v obchodě či je připravovat doma? Každá maminka chce pro své dítě to nejlepší, ale je potřeba to skloubit i s vlastními možnostmi, např. čas, peníze… V dnešním článku si povíme o výhodách a nevýhodách domácích a kupovaných příkrmů, abychom si usnadnily rozhodování.
Kupované příkrmy máte po ruce hned, kdykoli potřebujete. Jediné, co je potřeba, je ohřát je. Kupované příkrmy se hodí maminkám, které mají doma dítko, které musí jíst teď hned a přes to nejede vlak. V takovém případě je kupování příkrmů méně stresující. Další možností je příkrmy vařit sama, ale pro případ nouze mít doma vždy pár koupených. To se hodí i pro případ, že je vaše dítko už hladové a vám se při přípravě jídla něco pokazí, např. příkrm připálíte.
Za to doma připravované příkrmy vás stojí více času, který byste mohla využít jinak. Vytíženější maminky pochopí.
Co se týče složení, tak u doma připravovaných příkrmů přesně víte, co obsahují. Doma uvařené příkrmy také mohou mít pestřejší chutě, protože mnoho obilovin, zeleniny či ovoce se v běžné nabídce příkrmů v obchodech nevyskytuje. Pokud příkrmy vaříte z čerstvých surovin a ihned podáváte, obsahují více vitaminů, než koupený příkrm, což je jejich další výhodou. Kupovaná alternativa je sice sterilizována vysokou teplotou, díky čemuž je mikrobiologicky nezávadná, ale s tím se pojí také to, že obsahuje méně vitaminů.
Po finanční stránce rozhodně vedou domácí příkrmy. Doma připravované příkrmy vyjdou podstatně levněji a to i při započítání výdajů za energii. Záleží, podle jakých kritérií vybíráte. Pro rodiny s nízkými příjmy je lepší příkrmy nekupovat a raději investovat čas do jejich přípravy.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Měla jsem jasno hned od začátku. Jsem na mateřské a ta je od toho abych využila čas na maximum pro spokojenost dítěte. Uvařit není zas takový žrout času a vždy se to dá, vaříme pro sebe, tak proč ne pro děti. Naše maminky nám taky vařily, tak proč my by jsme měli dítě šidit. Ochutnala jsem kupovaný příkrm a fakt hnus a dítě si nezaslouží aby jsme mu představili jídlo ve formě hnusu. V dnešní době internetu se dá zjistit tolik informací, tak proč neinvestovat drobet času do hledání. Já objevila metodu BLW a fakt super. Malý od 6 měsíců papá jídlo a ne mix několika potravin, z kterého ani neví co jak chutná. Když dítěti dáte přikrm jak má vědět jak chutná mrkev či maso, když je to mix 3 a více potravin. Připravuji jídlo v páře a dostává to formou hranolek nebo kousků, které si sám bere a má právo volby co sní a kolik toho sní, žádné nucení lžičkou, žádná přiblblá letedla. Za mě doporučuji metodu BLW neboli jídlo do tlapky.
Kupovany prikrm jsem mela jenom na dlouhe celodeni vylety a vzdy jsem kupovala kvalitni Hipp. Je to i hygienicke, tezko vydrzi nejake namlete maso s bramborem cely den v krabicce….Navic nikdy jsem nemela problem, aby mi obsluha restaurace dala do hrnku horkou vodu, kde se mi to ohralo..Jinak se varilo doma. Veskere maso jsem si nasekala na malem Tornadu od Tupperware, zvladl varene hovezi s prehledem, k tomu varenou zeleninu….Jednou jsem slysela vetu maminky tak 3letemu klucikovi : “ pockej, za chvili jsme doma a udelam ti hranolky….“ To je otres. Takze je to spis o tom, jak se spis pristupuje ke kvalite a slozeni varenych potravin….
taky jsem stravu připravovala doma a stále připravuji… Synovi skleničky nechutnaly, tím jak byl obsah většinou zahuštěný rýžovou moukou, tak to chutnalo všechno stejně, ať už jsem kopila jakoukoliv značku. Nebylo to nic složitého, na páře připravit kousek zeleniny s masem. Spíš to chce trochu fantazie, aby děcko nebylo jen o mrkvi s bramborem.