„Já z tebe snad dostanu infarkt…!!!, kolikrát tuto či jí podobnou větu vyslovíte, aniž byste si uvědomovali závažnost daného onemocnění. Jistěže, každý den probíhají situace, které berou energii, dobrou náladu i úsměv na rtech, ale zaručeně se pro změnu najdou i chvíle, kdy je nám hodně fajn, kdy se cítíme spokojeně a šťastně. Pokud však někdo již delší dobu pociťuje nepříjemnou svíravou bolest na levé horní končetině, která zasahuje až doprostřed hrudníku, možná by měl zpozornět. Nemusí jít o nic vážného, ale kontrola u lékaře je jediná jistota, kterou by dotyčný neměl odkládat.
Ischemická choroba myokardu (ICHS) znamená poruchu zásobení srdečního svalu kyslíkem a živinami, a zároveň jde o poruchu odvádění zplodin metabolismu. Jednoduše řečeno, srdeční sval, který pracuje jako pumpa, potřebuje ke své práci kyslík a ten do srdce přichází srdečními tepnami. Je-li, z jakéhokoli důvodu, přívod kyslíku a živin narušen, srdce není okysličeno, a proto nemůže pracovat tak, jak by mělo. Díky tomu však v srdeční oblasti zůstávají zplodiny metabolismu, které, pro změnu srdeční žíly nejsou schopny odvést. To způsobí narušenou srdeční činnost, která má své typické příznaky.
Hlavní projevy infarktu
- Svíravá bolest za hrudní kostí, která může vystřelovat do levé horní končetiny, přičemž postižený může pociťovat úporný nedostatek vzduchu.
- Nekróza, tedy odúmrť srdeční tkáně, která vzniká při dlouhodobějším trvání infarktu, pokud k nekróze dojde, část srdečního svalu, který je již odumřelý, nebude moci nikdy pracovat
- Porušená funkce srdce, která se projevuje dysrytmiemi (zvýšením či snížením tepu), srdečním selháním či náhlou a rychlou smrtí, k takové situaci dochází tehdy, pokud je porucha funkce velké části srdce
Proč?
Častým důvodem vzniku infarktu je zúžení koronárních tepen aterosklerotickým plátem. To znamená, že vlivem nesprávného životního stylu, stresu, nadváhy, velké konzumace nezdravých, tučných a mastných jídel, dochází k tvorbě cholesterolu. Jelikož existují dva typy, hodný a zlý cholesterol, v tomto případě jde logicky o ukládání toho špatného.
Z cholesterolu se uvolňují malé kapénky tuků, které se usazují na koronárních tepnách a při každém dalším pozření tučného jídla se kapénky tuku vrší a vrší. Tím se však zužuje prostor pro proudící krev, která časem nemůže projít ani k srdci, ani od srdce, což způsobí zmíněné problémy.
Léčba, jedině v rámci hospitalizace
Pokud vás přepadne nepříjemná bolest svírající hrudník, budete lapavě dýchat, nebudete se moci nadechnout, budete opocení a bledí, rychlá lékařská pomoc je jediné možné řešení. Po okamžitém vyšetření srdeční činnosti, tzv. EKG (elektrokardiograf) se infarkt srdce potvrdí a lékař bleskurychle zahajuje odpovídající léčbu. Ta spočívá v podání léků (nitráty, Ca blokátory, Beta blokátory, Kardioprotektiva) a doporučí několik dní přísného klidu na nemocničním lůžku.
Pro člověka, který prodělal infarkt myokardu, však ta důležitá léčba teprve začíná. Spočívá totiž v režimovém opatření, které brání dalšímu vzniku infarktu. Není totiž žádnou jistotou, že po prodělaném infarktu již žádný nepřijde. Právě naopak. Riziko v takovém případě bývá mnohem větší, jelikož jsou srdeční tepny poškozeny velkou vrstvou tuku.
Proto je nutné okamžitě přestat kouřit, zavést do jídelníčku pestrou zdravou stravu, více se hýbat, čímž předcházíte obezitě a hlavně se snažit omezit stresové situace a cholerické výbuchy vzteku. Právě neustálé rozčilování vede k zužování tepen vlivem stresu, tedy zvýšenou hladinou kortizolu. To je hormon, který se uvolňuje při nadměrné dávce stresu a způsobuje nemalé potíže.
Je tedy více než jasné, že psychika a fyzično mají propletené ruce mnohem více, než by se někomu z nás mohlo líbit. Zkrátka, psychika ovlivňuje naše tělo a zdraví víc než si myslíte. Hoďte proto občas nějaký nešvar za hlavu a běžte si zaběhat. Dopřejete svému tělu vlnu „šťastných“ hormonů a vaše srdce vám bude vděčné.
Více článků najdete na portálu mamci.cz