A existuje vůbec? Toto je pro každou rodinu individuální a proto na tuto otázku nelze najít uspokojivou odpověď pro všechny. Každý věkový rozdíl sebou nese své výhody i nevýhody jak pro děti, tak i pro rodiče. Samozřejmě ne vždy jde příchod dalšího potomka naplánovat a někdy to příroda zařídí mimo naše plány a i to je v pořádku. Pokud ale máte tu moc naplánovat si to, co pro vás bude nejlepší?
Při malém věkovém rozdílu si budou děti pravděpodobně více rozumět a budou si moci společně hrát. I při vymýšlení programu či puštění pohádky uspokojíte oba stejným výběrem. Z pohledu maminky je třeba brát v potaz, že se vám zkrátí doba mateřské či rodičovské dovolené. Za to to bude ale větší honička a z kolotoče přebalování, kojení a tišení pláče jen tak nevyjdete. Jelikož obě děti budou malé, je třeba počítat s tím, že i rodinný rozpočet to pozná – pleny, sunar, kosmetika a všechno dvakrát. Při procházkách vám může být spolu s kočárkem dobrým pomocníkem i šátek.
Větší věkový rozdíl má také své klady i zápory. Jako výhodu vidím více času na miminko, kterého je s malým věkovým rozdílem podstatně méně. Starší dítě půjde do školky či školy a vy můžete svou stoprocentní pozornost věnovat bez výčitek pouze miminku, odpoledne se zase více věnovat staršímu. Při větším věkovém rozdílu je jedno dítě již samostatnější, umí se samo obléknout, najíst a může pro vás být pomocníkem i při péči o miminko, takže je to v tomto směru určitě méně náročné, než dvě děti hned po sobě.
Při rozhodování je třeba brát v potaz více aspektů
- Vaši připravenost na další miminko – nenechat se ovlivňovat okolím a zvídavými dotazy babiček, oni s vámi doma nežijí.
- Ekonomickou situaci rodiny – pokud počítáte každou korunu a potřebujete se vrátit do práce, není živení dalšího hladového krku ten nejlepší nápad.
Více článků najdete na portálu mamci.cz