Když vyrazíte s dětmi do přírody na procházku nebo na pochod, určitě se vám často stává, že je bolí nožičky, neustále se ptají: „Kdy už tam budem?“ atd. Stačí jim ale nabídnout nějaké hry, a hned jsou živé a mají energie na rozdávání.
Tady máte malou nabídku:
- Hra na schovávanou za stromy – klasickou schovávanou můžete hrát v lese za stromy, část rodiny se schová. Musí přitom brát v úvahu, jak je strom široký, aby se za něj jednotlivec vešel, a další část rodiny hledá.
- Rybičky, rybičky, rybáři jedou se dá hrát i na mýtině v lese, můžete si změnit název, např. prasátka, prasátka, myslivci jedou, ale princip zůstává stejný.
- Chcete se chovat nenápadně? Naučte děti plížit se. Samozřejmostí by měl být postřik repelentem proti klíšťatům. Také tuto hru nehrajte příliš dlouho, ať nejsou děti vyčerpané.
- Poznávačka – v přírodě můžete poznávat cokoliv, hrajte, kdo pozná nejvíce stromů podle listů nebo podle siluety stromu, brouků, motýlů, zvířat, nebo ptáků podle zpěvu…
- Určování severu a jihu – vězte, že tohle bude děti bavit a hlavně jim to může být užitečné, kdyby se v přírodě ztratily. Naučte je poznávat světové strany podle polohy slunce, podle lišejníků na stromě (jsou na jihu). Dále podle letokruhů na pařezech (na jižní straně jsou silnější, tam totiž strom více přirůstá).
- Můžete hrát i představivostní hru, např. co vám připomíná mrak na obloze, silueta stromu apod.
- Z dálky sledujte pole a poznávejte, co je na poli za plodiny. Jak poznáte obilí, kukuřici, řepku nebo vojtěšku?
- A můžete i trochu procvičovat látku ze školy: Která zvířata či rostliny (z těch, které jste viděli) jsou ve vyjmenovaných slovech?
Více článků najdete na portálu mamci.cz