Druhý trimestr je těhotenské období, které probíhá od ukončeného 13. týdne těhotenství do konce 27. týdne těhotenství. U většiny budoucích maminek jde o nejpříjemnější etapu, kdy postupně odeznívají ranní nevolnosti a neskutečná únava, začíná se rýsovat skutečné těhotenské bříško a objevují se první znatelné a stále sílící příjemné pohyby plodu. Jaké jsou důležité události a vývojová specifika druhého trimestru?

Prohlídky

Pravidelné těhotenské prohlídky u vašeho gynekologa budou probíhat neustále se stejnou frekvencí, tzn. cca jednou za 4 týdny. Mezi 20. a 23. týdnem těhotenství podstoupíte tzv. velký ultrazvuk neboli druhotrimestrální screening, který má za cíl podrobně prohlédnout miminko a vyloučit některé vrozené vady. Mezi 24. a 28. týdnem těhotenství absolvujte orální glukózový toleranční test, laicky řečeno test na těhotenskou cukrovku. A maminky, které mají Rh faktor negativní, budou očkovány zhruba ve 28. týdnu.

Být aktivní

Pokud vaše těhotenství není rizikové, můžete využít druhý trimestr naplno, přesto však s rozumem. Děťátku jen prospěje, když budete aktivní a zapíšete se na těhotenské cvičení nebo budete vyrážet s partnerem na dlouhé procházky. Nijak výrazně se nemusíte omezovat ani ve svém pracovním tempu. Hlavním pravidlem je vždy naslouchat svému tělu a neignorovat signály, které vám vysílá.

Strava a spánek

Stejně jako v začátcích těhotenství dbejte na zdravou, vyváženou stravu a dostatek spánku. Máte-li chuť na sex, rozhodně si jej nemusíte upírat, volte však rozumně s ohledem na rostoucí bříško pohodlné polohy.

Ke konci 2. trimestru je celkem vhodné se začít poohlížet po výbavičce pro miminko, protože v poslední třetině těhotenství přeci jen bude postupně ubývat sil.

Tím nejdůležitějším, co pro miminko můžete udělat, je se pozitivně naladit na jeho příchod, začít se těšit, dopřát si pravidelně nějakou radost. Vaše děťátko už vás velmi dobře vnímá a také slyší, proto s ním často komunikujte a prostě si svůj požehnaný stav snažte vychutnat naplno.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno