Také vás děsí představa, že období prázdnin a dovolené je už za námi? V dnešním článku si povíme způsoby, jak načerpat energii. Únava je jedním z nejrozšířenějších zdravotních problémů. Ovšem je tak běžná, že lidé trpící únavou obvykle ani nevyhledávají lékaře. Přináším vám 5 tipů, jak s únavou zatočit, dodat si energii a cítit se více fit.

 1. Pohyb

Zní to, jako paradox, že? Ovšem pravda je taková, že čím méně se hýbeme, tím více padáme únavou. Najděte si denně alespoň 30 minut na cvičení nebo si jděte zaběhat. Cvičení dodává tělu endorfiny, takže kromě benefitů v podobě lepší kondice a postavy se ještě navíc budete cítit šťastnější. Obzvlášť pokud máte sedavé zaměstnání, pokuste se do svého života zařadit co nejvíce pohybu. Když můžete, choďte raději pěšky. Ranní rozcvička je také skvělý způsob, jak své tělo nastartovat do nového dne.

 2. Strava

Ne nadarmo se říká: Jste to, co jíte! Takže pokud vás trápí únava, je důležité se v první řadě zamyslet nad svými stravovacími návyky. Vyvážený zdravý jídelníček je číslo jedna v boji s únavou! Snažte se tedy těžká a mastná jídla nahradit racionální a vyváženou stravou. Vynechte těžké večeře a ideálně alespoň 3 hodiny před spaním nejezte. Nezapomínejte ani na dodržování pitného režimu (30-40 ml/kg hmotnosti).

A jakým jídlem konkrétně získat energii? Zaměřte se na potraviny bohaté na železo, což jsou např. játra, hovězí maso, luštěniny, listová zelenina atd.

Kromě jídla bohatého na železo také doplňujte vitamin B12 (červené maso, ryby, sýry, vejce) a kyselinu listovou (houby, sója, chřest, špenát).

 3. Spánek

Kvalitní spánek je jeden z nejdůležitějších faktorů pro správné fungování našeho těla a psychickou pohodu. A jak se vyspat do růžova? Pokuste se chodit spát každý den přibližně ve stejnou hodinu. Místnost, ve které spíte, by měla být dobře vyvětraná. A jak už jsme si řekli v předchozím bodě, vyvarujte se před spaním těžkým jídlům. Preferujte raději lehčí večeře a to pár hodin předtím, než jdete spát.

 4. Meditace

Že jste ještě nezkoušeli meditovat? Meditace je něco, co se stalo již součástí mého života a co ráda a vřele každému doporučím! Meditace nám pomáhá být klidnější, být více vnímaví a pozorní ke svým myšlenkám, ale zároveň se díky meditaci učíme myšlenky na chvíli utišit a zkrátka jen být – relaxovat. Meditovat může každý! Není třeba v tom hledat složitosti a moc nad tím přemýšlet. Zkrátka si jen najděte chvilku pro sebe, příjemně se usaďte, zavřete oči, zaměřte se na svůj dech a všechny myšlenky nechte jen bez povšimnutí a analyzování plynout.

 5. Vlažná sprcha

Na závěr si ještě povíme o takovém rychlém a instantním způsobu, jak svoje tělo nastartovat. A tím je vlažná sprcha. Záměrně zdůrazňuji vlažná, protože studená sprcha sice stimuluje krevní oběh a zvyšuje svalové napětí, ale zároveň snižuje tělesnou teplotu, čímž připravuje tělo na spánek. Naopak vlažná sprcha, netrvá-li déle než pár minut, skvěle povzbudí organismus.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na