Endometrióza je velmi nepříjemná komplikace žen v reprodukčním věku. Je to stav, kdy se děložní sliznice nachází tam, kde za normálních okolností nemá co dělat. A to například na pobřišnici, vaječnících, mezi konečníkem a vagínou a v děložní svalovině. O který typ endometriózy se jedná, určí lékař podle vyšetření – laparoskopie nebo hysteroskopie. Endometrium mimo děložní sliznici prodělává stejný hormonální cyklus jako v děloze.

Jak se projevuje

Bolestivá menstruace, která zároveň může být i silnější než obvykle. Tlaky, bolesti v břiše a při pohlavním styku. Stopy krve v moči. Neplodnost. Některé zdroje uvádí, že endometrióza v současné době může za 30-50 % problémů s početím. Příčinou jsou srůsty, které brání vajíčku uvolnit se, vejcovodům pohybovat se nebo ho zcela uzavřít.

Jak lékař rozpozná endometriózu

Už podle příznaků, které lékaři řeknete, může mít podezření. Vyšetří vás a provede ultrazvuk. Absolvujete laparoskopii, což je běžný chirurgický miniinvazivní zákrok, kdy se lékař pomocí přístroje s malou kamerou podívá do břišní dutiny a zkontroluje orgány. Vyšetření se nemusíte obávat, zůstane vám sotva znatelná jizvička, musíte ale zůstat v nemocnici na pozorování po zákroku.

Hysteroskopie je další diagnostickou možností. Lékař si u vyšetření prohlédne dutinu děložní a může odebrat i vzorek. Může odstranit i polypy nebo myomy a rozrušit srůsty.

Jaká je léčba

Může být chirurgická, kdy se odstraní ložiska endometriózy nebo hormonální, kdy se brání dalšímu růstu. Oba typy léčby se mohou kombinovat.

Chirurgická – cílem je odstranit stávající ložiska a rozrušit srůsty. Většinou se provádí laparoskopicky. V případě, že jsou ložiska těžko dostupná nebo je jich mnoho, musí se přistoupit ke klasickému řezu.

Hormonální – nejvíce úspěšná je u endometriózy pobřišnice. Základem je zablokování uvolňování hormonů z vaječníků. Stinnou stránkou této terapie je v podstatě umělé vyvolání přechodu se všemi obtížemi, které ženy v klimakteriu pociťují. Jistou alternativou je hormonální antikoncepce.

Při léčbě je bráno v potaz, jestli žena ještě chce mít děti nebo ne. Jestli má pánevní bolesti nebo je neplodná.

 Více článků najdete na portálu mamci.cz 

 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno