Máte někdy pocit, že vaše nehty nejsou to, co bývaly? Že jim něco chybí a vy nevíte, co by to mohlo být? Můžete navštívit manikúru, kde vám poradí zkušené odbornice, anebo se podívat na náš výčet a pokusit se pomoci si sami. Čím jsou způsobeny nejčastější vady nehtů?

Miskovitě prohnuté nehty

Miskovitě prohnuté nehty mohou být znakem mnoha onemocnění, ale jako první by vás měl napadnout nedostatek železa, tedy chudokrevnost. Děti i dospělí s takto prohnutými nehty mohou trpět podvýživou. Anebo možná trpíte nadměrnou činností štítné žlázy. Jako první pomoc však vyzkoušejte zařadit do jídelníčku více potravin s obsahem železa (červené maso, vnitřnosti, meruňky, zeleninu).

Podélné rýhování

Podélné rýhy a s tím spojená lomivost nehtů (podélná) může mít souvislost také s nedostatkem železa, podvýživou a nadměrnou činností štítné žlázy, avšak mnohem prozaičtější a častější vysvětlení bývá časté namáčení nehtů (uklízečka) nebo neustálá vlhkost nehtů při práci ve vlhkém prostředí. Používejte důsledně ochranné pomůcky a pečujte o nehty po skončení práce.

Třepení a lomivost nehtů

Ke třepení a lámání nehtů nikoliv podélnému, ale ve vrstvičkách, dochází zejména v zimním období, a to častěji u žen než u mužů. Je způsobeno nedostatkem vody v nehtech, čímž dochází k jejich přesychání. Nehty potřebují během studených měsíců dostatečnou výživu a ochranu v podobě rukavic.

Zarůstání nehtů

K zarůstání nehtů dochází zejména u dolních končetin a souvisí s používáním nevhodné (příliš úzké a těsné) obuvi a s nevhodným stříháním nehtů – dokulata. Prevencí je nosit volnou obuv, často chodit naboso anebo alespoň v sandálech či pantoflích. Nejlepší stříhání nehtů u nohou je rovné, postranní části nehtů je možné zabrousit pilníkem.

Plísňové infekce nehtů

Nejčastějšími původci plísní nehtů jsou kvasinky z rodu Candida. Nakazit se můžete na plovárnách, saunách a dalších místech s větší koncentrací lidí, kde dochází k pobytu bez ponožek. Avšak plísně jen málokdy napadají zcela zdravé nehty. Většinou tedy musí dojít k setkání s rizikovými faktory: často namáčené nehty, poraněný nehet, onemocnění cukrovkou či snížená imunita organismu. K léčení se využívají antimykotika, a to buď vnějšně, nebo při větším postižení i vnitřně užívaná.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno