Angína, čili zánětlivé onemocnění hltanu, je velmi časté onemocnění, které však dokáže pekelně potrápit. Hltan je tvořen nosní mandlí, dvěma krčními mandlemi a spojkou, která leží mezi nimi. Tyto orgány tvoří jakýsi řetězec, odborně nazývaný Waldayerův okruh. Je-li zánětem postižena celá zmíněná oblast, od nosní mandle, přes krční až ke spojce, mluvíme o pravé nefalšované angíně.
Pokud jsou zánětlivým procesem napadeny pouze krční mandle, hovoří se o tzv. tonzilitidě a pharyngitida nastává tehdy, pokud je zánětem postižena „jen“ sliznice hltanu. Všechny zmíněné typy nemocí mohou probíhat samostatně, anebo také jako součást jiných celkových nemocí, jako je třeba infekční mononukleóza. Právě ta totiž začíná těžkou hnisavou angínou, která však vůbec nereaguje na léčbu. Podobně může probíhat i spála, která je způsobena spálovým bacilem, ale součástí bývá často streptokoková angína.
Příčina vzniku angín
Na vině mohou být, jak už to bývá, buď viry, nebo bakterie. Jsou-li původcem viry, vaše dítko trpí tzv. herpangínami, na která neplatí léčba antibiotiky. Na dásních a mandlích budou sice viditelné drobné hnisavé puchýřky a překrvené sliznice, ale antibiotika by tuto situaci nezvládla, jelikož viry jsou vůči antibiotikům imunní.
Pokud se však z výtěru zjistí, že původcem angíny jsou bakterie (Streptokok, Stafylokok), jedinou možnou léčbou jsou antibiotika. Bakteriální infekce navíc většinou vzniká až druhotně, tedy po prodělané drobné viróze.
Typické příznaky
Postihne-li vaše dítě angína, připravte se, že bude trpět vysokou horečkou a pálivou bolestí v krku. Na pohmat budou zvětšené mízní uzliny, díky zvětšeným mandlím a probíhajícímu zánětu, bude dítě hůře polykat a je-li původcem bakterie, jeho celkový stav se bude horšit. Dítě může být spavé, malátné, plačtivé a mnohdy odmítne spolupracovat při podání léčebných prostředků.
Jediná možnost je navštívit lékaře, který díky výtěru z krku a odebrání krve zjistí, jaký druh angíny dítě prodělává a nasadí k tomu i vhodný typ terapie. Na výsledek klasického odběru z krku se čeká cca dva dny, pokud je však stav dítěte vážný, provádí se speciální vyšetření, tzv. Clearview, což je rychlá metoda zjištění původce nemoci. Do jedné hodiny bývají první výsledky, nevýhodou však je, že tato speciální zkumavka zjistí pouze hemolytického Streptokoka skupiny A. Z krevních odběrů je směrodatná především hladina leukocytů, zvýšená hladina bílých krvinek značí bakteriální infekci, naopak jejich snížené množství znamená virového původce.
Léčba jako vysvobození od nepříjemných bolestí
Léčba se odvíjí od toho, co je původcem nemoci. Jedná-li se o virovou infekci, léčba spočívá v lokálně podávaných lécích. Podává se Priessnitzův obklad, který připravíte tak, že bolavý krk nejprve ovážete vlhkou plenou namočenou buď ve vlažné vodě, nebo pokapanou několika kapkami alpy. Na ni přiložíte igelitový sáček, dobře se hodí i potravinářská folie, a právě tento krok způsobí, že vlhká vrstva se začne „pařit“ a způsobené teplo zmírní bolest krku. Jako poslední vrstvu přiložte na igelit suchou plenu, kterou celý krk obvažte a nechejte alespoň 20 minut působit. Můžete několikrát obměňovat. Vhodné je použití místně působících kloktadel, tablet na cucání nebo sprejů do úst.
Prokáže-li se však z výtěru bakterie, je nutné podat antibiotika. Nejvhodnější jsou ta z penicilinové řady, jelikož mají nejširší spektrum účinku, jsou však děti, které mají na penicilin alergii, a proto jim musí být podána jiná.
Pozor na komplikace
I „obyčejná“ angína se může zvrhnout ve vážnější potíže. Problém nastává tehdy, pokud se zánět rozšíří i do okolí a vzniká peritonzilární absces, který se musí řešit chirurgicky. Další nepříjemností je vznik revmatické horečky, u které hrozí poškození srdce, vážný je i zánět ledvin, který může vzniknout po prodělané infekci způsobené spálovým bacilem.
Více článků najdete na portálu mamci.cz