háčkované podtácky
háčkované podtácky

Podtácků není nikdy dost, zvláště když nám začalo studenější období roku. Teplý hrnek s čajem, kávou nebo grogem si musíme postavit na něco bezpečného a zároveň takového, aby to ochránilo stůl před horkým nápojem. Podtácky si samozřejmě můžete koupit, ale vlastnoručně vyrobené vám udělají ještě větší radost.

Háčkované čtverce

Pro maminky háčkovačky máme návod na jednoduché čtverce, které jsou hned hotové. Můžete je vyrobit všechny ve stejné barvě, anebo barvy střídat. Postup je jednoduchý: nejprve si udělejte kolečko z 5 ok, do něj uháčkujte 3 dlouhé sloupky, 3 očka (dohromady 4x), a tak vám vznikne základní tvar čtverce. Pak již jen opakujeme 3 dlouhé sloupky a 3 očka v každé řadě kolem dokola, jen dáváme pozor tam, kde má být roh čtverce – tam je potřeba do 3 ok spodní řady uháčkovat 3 dlouhé sloupky + 3 oka + 3 dlouhé sloupky.

 

háčkované podtácky
háčkované podtácky

Podtácky zdobené ubrousky

Ubrousková technika neboli decoupage je velmi oblíbenou u všech, kteří milují tvoření a obrázky, ale sami si netroufnou na kreslení a malování. Dřevěné podtácky natřeme nejprve akrylovou barvou, poté nalepíme obrázek z ubrousku (jen vrchní vrstvu) a nakonec přelakujeme.

 

Podtácky zdobené ubrousky
Podtácky zdobené ubrousky

Podtácky z plsti

Jednoduché podtácky, které vyrobíme i s pomocí dětí, jsou z plsti. Nastříháme si kolečka nebo čtverečky, které nazdobíme ještě dalšími motivy rovněž vystřiženými z plsti. Potom vždy 2 kolečka nebo 2 čtverečky sešijeme k sobě a můžeme (ale nemusíme) vyplnit tenkou vrstvou dutého vlákna.

podtácek z plsti
podtácek z plsti

Podtácky z březového dřeva

Originální podtácky třeba na chatu nebo na chalupu vám může pomoci udělat šikovný tatínek nebo soused. Stačí nařezat březovou větev o průměru 8–10 cm na slabá kolečka (0,5–1 cm) a máte přírodní podtácky, které jen tak někdo mít nebude.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno