Do práce chodí muži i ženy, takže zajetý stereotyp, že „ženské“ domácí práce se pořádný chlap nesmí ani dotknout, se pochopitelně začíná vytrácet. Jak si tedy rozumně rozdělit péči o domácnost i děti? Jednoduchá odpověď neexistuje, ale můžete si vybrat z několika modelů, které se v rodinách v závislosti na aktuální situaci osvědčují.

  1. Muž nedělá nic

V mnoha manželstvích je skutečně jedno, jestli je žena momentálně na mateřské nebo už chodí do práce. Zkrátka snad kromě auta a ve světlých případech sekání trávy se stará o všechno. Pakliže je péče o domácnost zároveň jejím koníčkem, není co řešit. Ona může leštit kliky a muž rybařit, dneska tedy spíš hrát hry. Pokud to vyhovuje všem, proč ne. Pokud jste ale ze všech těch povinností unavená, je na čase něco změnit.

  1. Muž trochu pomáhá

Většina domácích prací leží na ženě, ale v pudu sebezáchovy nějaké méně podstatné úkony hodila na manžela, který je celkem bez řečí, kdykoliv mu je připomene, také vykoná. V těchto rodinách muži kromě vynášení koše a vyskládávání myčky také koupou děti.

  1. Muž nemá co pomáhat, je to i jeho domov!

Velmi oblíbené motto mnoha internetových diskuzí: „Muž doma nepomáhá, on se rovným dílem podílí na péči o naši společnou domácnost a naše společné děti.“ Proč ne. Oba chodí do práce, je třeba si domácí práce rozdělit. Někteří muži velmi trpěli, než se na daný model adaptovali. Jiní jsou tak vychování svými matkami, kterým teď snachy líbají ruce.

  1. Muž dělá všechno

Asi se divíte, ale existují i rodiny, kde muž dobrovolně vstane dříve než žena, postará se o dítě, o snídani pro ženu, odejde do práce, během jeho nepřítomnosti tedy žena jistým dílem k péči o domácnost přispěje. Muž se vrátí z práce, přebere dítě, stará se o něj, vykoupe, uspí, udělá večeři a ideálně ještě masáž zdrcené manželce. Jistě, jsou dny, kdy je tahle péče nutná (konec těhotenství, šestinedělí a spol.), nicméně raději se smiřte s tím, že těchto andělských mužů je drtivá menšina a ten váš spíše spadne do jedné z předchozích kategorií.

Řešením není závidět kamarádce jejího muže, utápět se v sebelítosti při romantických filmech nebo tyranizovat svého manžela. Sedněte si, proberte to, zaveďte nějaký systém. Pokud už prostě nemůžete, přiznejte to a udělejte změnu. Jak jsem psala, časy se mění a role muže i ženy zákonitě rovněž.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno