Syndrom karpálního tunelu patří mezi velmi časté onemocnění horní končetiny, způsobuje ho útlak nervu v zápěstním kanálu. Častěji se vyskytuje u žen ve středním věku.
K útlaku kanálu dochází, pokud člověk dlouhodobě zatěžuje zápěstí. Může to být z důvodu zaměstnání, kde je neustále opakující se činnost a tlak na zápěstí (práce na počítači, hra na klavír, práce se sbíječkou….). Vzniká v důsledku některých onemocnění, úrazu a často se objevuje v těhotenství.
Jak se projevuje
Příznaky se projevují pozvolna. Velmi typickým příznakem je brnění a mravenčení v ruce. Necitlivost prstů (1. -4. prstu), pálení na zevní palcově straně dlaně, bolesti v zápěstí. Příznaky se velmi často projevují v noci a budí nemocného ze spaní. Úlevu přináší protřepání ruky. S postupem onemocnění člověk nedokáže udělat „špetku“ pomocí prstů, v místě palcového valu může být viditelná prohlubeň z důvodu ochabnutí svalů.
Syndrom karpálního tunelu se diagnostikuje pomocí EMG (vyšetřuje poruchu vedení nervovými vlákny) a dle typických příznaků.
Léčba
Konzervativní léčba spočívá v klidovém režimu, šetřit končetinu a změnit pracovní návyky. Chladivé obklady zmírní otok a bolest. Polohování ruky pomocí ortézy, která zajistí neutrální polohu ruky. Úlevu může přinést tejpování.
Masáž a technika měkkých tkání uvolní svaly. Protahování svalů, mobilizace drobných kloubů na ruce, kůstek zápěstí.
Užívání analgetik, léků s protizánětlivým účinkem. Kortikoidy s anestetiky aplikované přímo do karpálního tunelu.
Pokud je konzervativní léčba neúspěšná, dochází k operačnímu řešení. Nařízne se příčný vaz zápěstí a tak se uvolní utlačované struktury. Další možností je endoskopická operace, chirurg pomocí endoskopu proniká mezi vaz a nerv a tím ho uvolní. Rekonvalescence je zde kratší než u klasického zákroku.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Uvolněte nervové uzliny v oblasti lokte. Dobře lze Gua shou. Pomoc za jeden den. Bez potřeby operace. Též šikovný akupunkturista.
U úředníků vzniká tento syndrom z toho jak si podepírají bradu nad psacím stolem, když chrápou. Tím si zatěžují zápěstí. Taky je to spojeno s nebezpečím poranění nosu, když jim ruka podklouzne.
No, nevím. Já pracuji na poště, rukama, ne u PC a máme tento problém každý druhý nad 30let. V dnešní době je to prý problém lidí pracujících u PC, hrajících PC hry a těch, co jsou „věčně na mobilu“. Tak nevím, jestli za pár let bude mít kdo „dělat“,když bidem všichni po operaci…
Vstoupit do diskuze…