Také vaše děti neustále žadoní a minimálně jednou týdně přijdou s očima plnýma touhy a pusou plnou slibů a pochtívají domácího mazlíčka? Ideálně psa nebo kočku, ale jsou schopni vzít za povděk i morčetem, křečkem, rybičkami nebo třeba něčím tak nenáročným jako je šimpanz, aligátor či žirafa. Nezoufejte, vaše děti vykazují naprosto obvyklé známky chování, je to běžné a ve většině případů nevyhnutelné. Jaké jsou pro a proti při péči o domácí mazlíčky?

Proč nepořídit?

Tady byste pravděpodobně mohli převzít štafetu za mě a vypsat tisíc a jeden důvod, proč to prostě nejde nebo proč to minimálně není moudré.

 • Zvíře dělá nepořádek.
 • Zvíře nemá kdo hlídat, když pojedete pryč.
 • O zvíře je třeba se starat a máte pocit, že to zase skončí na vás.
 • Zvíře smrdí (většinou).
 • Zvíře naruší některé vaše stereotypy.
 • Ke zvířeti si uděláte vztah a ono si pak klidně třeba umře.
 • Zvíře a náklady na jeho život stojí peníze, někdy méně, někdy více.

Když tenhle propracovaný, klidně i delší seznam (obohacený o tak detailní výčet jako, že zvíře pouští chlupy a had žere myšičky, to by se ti nelíbilo, že?) přečtete své ratolesti, opravdu nebude mít pocit, že jakékoliv vaše stanovisko je relevantní. Jste-li tedy aspoň napůl nalomení a říkáte si, jestli se vyplatí své pohodlí obětovat a poskytnout azyl němé tváří, povzbuďte se následujícími důvody.

Proč pořídit?

 • Radost

Mazlíček přinese buď do celé vaší rodiny nebo alespoň její dětské části velkou radost a spoustu nezapomenutelných zážitků.

 • Zodpovědnost

Pokud souhlasíte s pořízením zvířátka, rázně si s dětmi pohovořte o tom, jak konkrétně bude probíhat péče o nového člena rodiny a co kdo bude mít na starosti. Pokud dítě bude souhlasit, že jisté úkony bude pravidelně vykonávat, musíte být v případě, že na svůj závazek pozapomene, pevní a využít danou životní situaci jako lekci odpovědnosti. Většinou však děti, když vycítí, že jim důvěřujete natolik, že jste jim prakticky svěřili živou bytost, nezklamou.

 • Emoce

V dnešním světě plném agrese, hlavně v televizi, na internetu a v počítačových hrách, ale i v reálu, je dobré stimulovat dětské emoce reálnými podněty a tím život s domácím mazlíčkem je. Budete se divit, jak soucitně s ním bude prožívat každou bolístku, jak se s ním bude radovat z jeho úspěchů a nakonec jak těžce ponese jeho odchod. Což často bývá důvod proti, ale věřte, že pocítit principy života a smrti na zvířecím kamarádovi, je přínosné.

 • Čas

Péče o nového kamaráda zabere vašemu potomkovi čas. Nejspíš ne několik hodin denně, ale zajistíte tak, že o tu hodinku méně času bude trávit na počítači, u televize nebo s hlavou ponořenou do ledničky.

Když už se pro pořízení zvířátka rozhodnete, berte v potaz přání dětí a nevybírejte druh jen podle sebe. A v den, kdy nový člen rodiny přestoupí, přeletí či přeplazí váš práh, radujte se stejně upřímně jako vaši nejmenší.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na