Také vaše děti neustále žadoní a minimálně jednou týdně přijdou s očima plnýma touhy a pusou plnou slibů a pochtívají domácího mazlíčka? Ideálně psa nebo kočku, ale jsou schopni vzít za povděk i morčetem, křečkem, rybičkami nebo třeba něčím tak nenáročným jako je šimpanz, aligátor či žirafa. Nezoufejte, vaše děti vykazují naprosto obvyklé známky chování, je to běžné a ve většině případů nevyhnutelné. Jaké jsou pro a proti při péči o domácí mazlíčky?

Proč nepořídit?

Tady byste pravděpodobně mohli převzít štafetu za mě a vypsat tisíc a jeden důvod, proč to prostě nejde nebo proč to minimálně není moudré.

 • Zvíře dělá nepořádek.
 • Zvíře nemá kdo hlídat, když pojedete pryč.
 • O zvíře je třeba se starat a máte pocit, že to zase skončí na vás.
 • Zvíře smrdí (většinou).
 • Zvíře naruší některé vaše stereotypy.
 • Ke zvířeti si uděláte vztah a ono si pak klidně třeba umře.
 • Zvíře a náklady na jeho život stojí peníze, někdy méně, někdy více.

Když tenhle propracovaný, klidně i delší seznam (obohacený o tak detailní výčet jako, že zvíře pouští chlupy a had žere myšičky, to by se ti nelíbilo, že?) přečtete své ratolesti, opravdu nebude mít pocit, že jakékoliv vaše stanovisko je relevantní. Jste-li tedy aspoň napůl nalomení a říkáte si, jestli se vyplatí své pohodlí obětovat a poskytnout azyl němé tváří, povzbuďte se následujícími důvody.

Proč pořídit?

 • Radost

Mazlíček přinese buď do celé vaší rodiny nebo alespoň její dětské části velkou radost a spoustu nezapomenutelných zážitků.

 • Zodpovědnost

Pokud souhlasíte s pořízením zvířátka, rázně si s dětmi pohovořte o tom, jak konkrétně bude probíhat péče o nového člena rodiny a co kdo bude mít na starosti. Pokud dítě bude souhlasit, že jisté úkony bude pravidelně vykonávat, musíte být v případě, že na svůj závazek pozapomene, pevní a využít danou životní situaci jako lekci odpovědnosti. Většinou však děti, když vycítí, že jim důvěřujete natolik, že jste jim prakticky svěřili živou bytost, nezklamou.

 • Emoce

V dnešním světě plném agrese, hlavně v televizi, na internetu a v počítačových hrách, ale i v reálu, je dobré stimulovat dětské emoce reálnými podněty a tím život s domácím mazlíčkem je. Budete se divit, jak soucitně s ním bude prožívat každou bolístku, jak se s ním bude radovat z jeho úspěchů a nakonec jak těžce ponese jeho odchod. Což často bývá důvod proti, ale věřte, že pocítit principy života a smrti na zvířecím kamarádovi, je přínosné.

 • Čas

Péče o nového kamaráda zabere vašemu potomkovi čas. Nejspíš ne několik hodin denně, ale zajistíte tak, že o tu hodinku méně času bude trávit na počítači, u televize nebo s hlavou ponořenou do ledničky.

Když už se pro pořízení zvířátka rozhodnete, berte v potaz přání dětí a nevybírejte druh jen podle sebe. A v den, kdy nový člen rodiny přestoupí, přeletí či přeplazí váš práh, radujte se stejně upřímně jako vaši nejmenší.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno