V autosedačce musíte přepravovat dítě do 36 kg nebo 150 cm. Pokud již vaše dítě přesáhlo hranici 36 Kg, ale stále nemá 150 cm, mělo by cestovat na podsedáku, připoutáno běžným bezpečnostním pásem.

Máte-li 3 děti povinné jezdit v autosedačce, nicméně 3 autosedačky se vám do auta nevlezou, buď jednu umístěte dopředu a jeden dospělý může sedět vzadu, nebo máte ze zákona možnost nejstarší dítě (musí být starší 3 let) posadit doprostřed na podsedák. Pamatujte však na to, aby mu bezpečnostní pás nevedl těsně pod krkem, ale přes hrudník.

Druhy autosedaček

Autosedačka se v prvním případě dělí dle váhy do tří základních kategorií. Na trhu najdete i sedačky s rozdílným váhovým rozmezím, např. 9 – 36 Kg, nicméně nejsou odborníky doporučovány, protože každá váhová kategorie má svá specifika a dítě by v každém věkové období mělo mít právo na jemu na míru uzpůsobenou pohodlnou autosedačku.

Poté se autosedačky dělí také na ty, které lze umístit po směru a proti směru jízdy (ty bývají bezpečnější) a nakonec na ty, které se poutají tříbodovým bezpečnostním pásem, který je součástí automobilu nebo pomocí isofixu (autosedačka se propojí s konstrukcí vozu na bočních zadních sedadlech) – ne všechny vozy jím disponují.

  • Autosedačka 0 – 13 Kg

Skořepina neboli lidově vajíčko je druh autosedačky určený pro přepravu novorozenců a kojenců zpravidla do 13 Kg (některé mají váhovou hranici nižší). Tato autosedačka musí být umístěna výhradně proti směru jízdy. Můžete ji dát na kterékoliv sedadlo v autě, doporučuje se ovšem jedno z bočních zadních. Dítě ve vajíčku lze přepravovat na sedadle spolujezdce, avšak pouze za předpokladu, že je vypnutý airbag. Pokud airbag vypnout nelze, nesmíte autosedačku na sedadlo spolujezdce umístit.

  • Autosedačka 9 – 18 Kg

Vyrábějí se typy, které můžete umístit pouze po směru, ale také typy, které můžete umístit jak po směru, tak proti směru. Autosedačku z této kategorie byste měli převážet na místech v autě doporučených výrobcem, nicméně ze zákona žádný zákaz nevychází. Pokud však umístíte protisměrnou sedačku na sedadlo spolujezdce, opět musíte vypnout airbag!

  • Autosedačka 15 – 36 Kg

Autosedačky v této váhové kategorii jsou v drtivé většině případů řešeny posměrně. Můžete je tedy umístit na kterékoliv sedadlo.

Rady pro výběr vhodné autosedačky

  1. Nehleďte na peníze, ale na recenze a crashtesty

Autosedačka je věc, která vydrží velmi dlouho, zpravidla ji využijí všechny vaše děti a zaručuje jejich bezpečnost, takže se na ní raději nesnažte příliš šetřit. Když budete nějakou hledat, podívejte se na recenze uživatelů a také na výsledky německých testů autosedaček ADAC, které přinášejí nezkreslené informace o bezpečnosti i pohodlnosti konkrétních autosedaček.

  1. Sedačku vyzkoušejte

Koupit autosedačku přes internet je lákavé, ale pokud kupujete již vyšší váhovou kategorii, je nejlepší dítě, pro které je určena, do ní posadit. To vám řekne mnohem více než obrázek či video.

  1. Vyberte sedačku konkrétně pro vaše auto

Pečlivě dbejte na způsob připoutání sedačky, kterou plánujete koupit. Nemáte-li v autě isofix, sedačku s isofixem do ní neupevníte. Zároveň si raději poměřte rozměry sedačky, zvláště v případě, že vlastníte menší vůz nebo více dětí povinných jezdit v sedačce. Dvakrát měřte, jednou řežte.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno