Znají to asi všechny nastávající maminky. Než přijde den s velkým D, je naprosto nezbytné pořídit malému drobečku velkou výbavičku. Ze seznamu nutných věcí postupně odškrtáváte postýlku, kočárek, vaničku, oblečení všech dostupných velikostí, barev i vzorů. Nespočet lahviček, dudlíků, uspávacích a hracích kolotočů či nezávadných hraček do pusinky. Jak se postupně blíží termín porodu, shromažďujete plenky, čistící ubrousky či podložky, a v neposlední řadě také kojeneckou kosmetiku. Pěna do koupele, pochopitelně bez dráždění očí, masážní olej, nejlépe na klidný spánek. Dále tělové mléko s hydratační složkou a možná i speciální krém na obličej, který nevysušuje a nedráždí. Zapomeňte na kosmetiku pořízenou z obchodů, vyrobte si domácí kosmetiku pro novorozence.

Nejdražší kosmetika je nejlepší? Rozhodně ne…

Pokud nechcete šetřit na bezpečné autosedačce, odpruženém kočárku či kvalitní matraci do postýlky, jsem jednoznačně pro. Plánujete-li však utratit velké peníze právě za kosmetické produkty, byla bych opatrnější a skeptičtější k rádoby „nejlepším“ výrobkům. Mnoho obchodníků se snaží prodat právě svůj produkt s nesčetnou reklamou, vyhodí cenu do závratných výšin, ale o kvalitě výrobku se mnohdy hovořit nedá, stejně tak o pravdivém tvrzení dané značky. Chce to spíše sázet na jistotu. Pokud už větší děti máte a víte, která značka je vhodná a vyzkoušená zrovna vašimi ratolestmi, neměňte. Jste-li ovšem novopečenými maminkami, které se ve spleti dětské kosmetiky teprve rozkoukávají, nedejte se umluvit „dobrými“ rady kamarádek, ale nechte se vést srdcem. Nejlepší je začít přírodní kosmetikou, která nejméně zatěžuje kožní film dítěte. Sežeňte si dostupné informace o vhodných přírodních produktech a zkoušejte. Nejdříve se zkuste s produktem seznámit vy sami a teprve poté otestujte své miminko. Přírodní produkty mají výhodu absence nedráždivých látek, většinou jsou použity z přísad, které jsou čisté, bez chemických konzervantů. Nevýhodou však zůstává jejich poměrně vysoká cena, kterou si ne každý novopečený rodič, s každoměsíčními splátkami a jedním platem uštvaného otce, může dovolit.

Přírodní domácí oleje

Zkuste si tedy vyrobit některé olejíčky doma. Zaručeně ušetříte velké peníze, děťátku dáte skutečně čisté pohlazení přírody, a navíc vzhledem ke složení, nebývají u dětí téměř žádné kožní reakce. Máte-li nějaký vyzkoušený produkt, určitě si ho vytvořte, pokud však k dispozici žádný recept nemáte, zkuste některý z níže uvedených tipů.

Jako první můžete zkusit masážní olej pro miminka, který uklidňuje a zároveň hojí. Na 100 ml oleje budete potřebovat 5 lžic slunečnicového oleje, 4 lžičky olejového výluhu z měsíčku, 8 kapek levandulové esence a 6 kapek esence z heřmánku římského. Všechny uvedené přísady smíchejte a skladujte ve sterilizované nádobě, nejlépe z tmavého skla. Obsah se snažte spotřebovat do tří měsíců. Tento zklidňující olej jemně masírujte do pokožky dětí od tří měsíců věku dítěte. Je vhodný především pro děti s citlivou pokožkou, ale pokud si vaše babička tímto balzámem natře večer unavené nohy, bude spát jak nemluvně.

Dalším tipem je koupelový olej pro miminka, pro jehož vytvoření budete potřebovat 5 lžic slunečnicového oleje, 4 lžičky výluhu z měsíčku a 10 kapek mandarinkové esence. Smíchané přísady skladujte stejně jak masážní olej, a na jednu dávku koupele postačí asi 1,5 – 2 lžičky vytvořené směsi. Můžete bez obav používat u dětí od tří měsíců věku. Oleje ze slunečnice a z měsíčku hydratují suchou či citlivou pokožku dítěte a mandarinkové aroma příjemně zklidní a uvolňuje, takže dítě by mělo nerušeně a pohodově spát.

Zkuste vyměnit drahou „značkovou“ kosmetiku za přírodní zázrak a uvidíte, že to vaše děťátko ocení. A díky klidným nocím, vlastně i vy!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno