Ano, stát se to bohužel může i vám. Ačkoliv máte doma toho nejhodnějšího psa, nebo jde o pejska u sousedů, anebo dokonce o úplně cizího psa, který si zrovna vaše dítě vybral jako cíl, protože bylo ve skupině nejmenší (a tím pádem nejdostupnější). Jakýkoliv pes je pořád „jenom“ pes a má svoje instinkty. Může si bránit misku se žrádlem, nebo má jenom strach. Co ale máte dělat vy?

Zachovat klid

Jakkoliv se to zdá v té chvíli nemožné, pokuste se co nejvíc zachovat klid. Nervozita se pak dále přenáší na dítě, popř. i na psa, pokud je stále ještě v dosahu. S klidem dokážete mnohem víc.

Ošetřit drobná poranění

Pokud jsou poranění jen drobná či povrchová, prohlédněte je, omyjte vodou (popř. vodou a mýdlem), vydesinfikujte, ovažte nebo přelepte.

Větší poranění a podezření na vzteklinu – ihned k lékaři

Větší pokousání či poranění se nesnažte léčit doma (s výjimkou první pomoci u zastavení krvácení) a převezte dítě k lékaři. Taktéž vždy, když máte podezření na vzteklinu zvířete. Ostatně i sám lékař bude požadovat vyšetření psa ohledně této nemoci. Je dobré získat si kontakt na majitele psa a požádat jej, aby se psem dojel na vyšetření hned po pokousání a pak ještě 5. den po incidentu (vzteklina je nakažlivá ještě před vypuknutím nemoci u zvířete). Očkovací průkaz psa s sebou obvykle nestačí.

Prevence

A teď ještě pár slov k prevenci, aby se podobná situace už neopakovala (anebo vůbec nestala).

– Nenechávejte své dítě se psem o samotě, i když se jedná o vašeho psa. Nikdy nevíte, co dítě (nebo psa) napadne. Většinou se pejsek jenom brání…

– Nedovolte dětem hladit cizí psy bez souhlasu majitele. Pejsek by měl mít nejdřív možnost si dítě očichat.

– Vysvětlete dětem, jak se k pejskovi chovat a co naopak nedělat. (Není dobré před psem utíkat, dívat se mu přímo do očí, sahat mu do misky se žrádlem, podávat mu krmení z ruky, budit ho ze spánku, sahat fence na štěňata.)

– Větší děti (adekvátně věku) by měly vědět, jak se zachovat při útoku psa (Neutíkat, ale lehnout si na zem, stočit se do klubíčka a chránit si hlavu rukama). Menší děti by vůbec neměly být ponechány bez dozoru!

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno