Určitě se vám občas stane, že rozlijete nějaký nápoj nebo vám ukápne kečup na právě vypraný ubrus. A co teď s tím? Přinášíme vám přehled nejčastějších skvrn a také způsobů, jak je odstranit.

Reagujte rychle

Jakmile se vám někde vytvoří skvrna, reagujte ihned, jak ji zjistíte. Husté tekutiny zkuste opatrně seškrábnout. Řídké tekutiny, které se rychle vsakují, vysajte papírovým ubrouskem. Pratelné oděvy namočte do studené vody, teplá by skvrnu ještě více zafixovala.

Mastné skvrny od oleje a tuku

Mastných skvrn na oblečení se nejlépe zbavíte tak, že je překryjete hnědým balicím papírem a přežehlíte, dokud se mastnota nevpije. Potom oděv ještě vyperte v běžném pracím prášku. Pokud se vám mastná skvrna objeví na koberci, postupujte obdobně, ale místo praní dočistěte koberec houbičkou namočenou v šamponu na koberce. Mastnotu na kožené obuvi nejlépe odstraní záplata na opravu duší kol, kterou necháte působit přes noc. Poté botu ošetřete krémem na boty.

Skvrny od kečupu, rajčatové omáčky apod.

Čerstvé skvrny držte pod proudem vody, dokud skvrnu téměř neodstraníte. Promněte látku mezi prsty. Teprve poté ji dejte vyprat do pračky s běžným práškem.

Skvrny od čokolády

Čokoládu je nejlepší nechat ztuhnout a pak seškrábat všechny zbytky pomocí tupého nože. Poté oblečení namočte do studené vody. Nakonec vyperte jako obvykle.

Skvrny od červeného vína

Tyto skvrny se nejraději objevují na ubrusech a kobercích. První pomocí je ihned pokapat skvrnu bílým vínem a pomocí papírového ubrousku vysát. Ubrus potom namočte do studené vody a následně vyperte. Koberec vyčistěte pomocí houbičky namočené ve zředěném prostředku na koberce.

Skvrny od krve

Oblečení potřísněné od krve nejprve namočte do studené vody, do níž jste přidali hrst soli. Poté vyperte jako obvykle.

Skvrny od moči

Ať již máte doma malé dítě, nebo domácího mazlíčka, někdy se může stát nehoda a vy potřebujete odstranit skvrnu od moči, která by jinak zanechala trvalé stopy a nepříjemný zápach. Postupujte následovně: Kvůli neutralizaci zápachu na skvrnu nastříkejte roztok jednoho dílu octa a pěti dílů vody. Můžete použít například rozprašovač na květiny. Oblečení pak vyperte jako obvykle. Koberec dočistěte prostředkem na koberce. Matraci čistěte tak, že ji položíte na bok, aby se skvrna ani následná voda při čištění nevpila. Pod skvrnou držte ručník, který bude vysávat přebytečnou tekutinu. Druhou rukou drhněte houbičkou nebo hadříkem namočeným ve studené vodě. Potřebujete-li matraci rychle usušit, použijte fén na vlasy nastavený na studený vzduch.

Skvrny od bláta

Tyto skvrny nechte zcela zaschnout. Poté je na koberci vysajte, na podlaze a nábytku zameťte a na oblečení a botách vykartáčujte.

Míváte ještě jiné skvrny? A jak se jich zbavujete?

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno