Návštěva zubaře nebývá příjemná pro většinu dospělých, natožpak pro dítě. Zejména, pokud ho nějaký zoubek opravdu bolí. Abychom předešli řešení vzniklých bolístek, vhodné je zaměřit se na prevenci. Tou je samozřejmě správné čištění zubů od nejútlejšího věku a preventivní návštěva zubaře. Na tu se s dítětem můžete vydat kolem 3. roku věku či ještě dříve (zejména, pokud se vám něco nezdá).
Jak dítě na návštěvu zubaře připravit?
Samozřejmě dostatečně vysvětlit, co pan zubař dělá, proč to dělá a jak je jeho pravidelná návštěva důležitá. Jak moc dítě toto poselství pochopí závisí na jeho věku a rozumových schopnostech – nicméně, snahy není nikdy dost… Zaměřte se na pozitivní aspekty zubní prohlídky: pomoc bolavým zoubkům a předběžné působení, aby k bolesti ani nedošlo. Dítě není vhodné návštěvou zubaře strašit. Zákroky u malých dětí jsou spíše výjimečné a často probíhají v anestezii.
Prevence především
První prohlídka je spíše seznamovací. Dítě pozná svého zubaře a zjistí, že se vlastně „není čeho bát“. Zubař se na zoubky většinou jen podívá a obejde se bez toho, aby s nimi něco dělal. Důležité je navození přátelské atmosféry a klidného pocitu (alespoň v rámci možností). Hlavním úkolem je, aby se dítě naučilo spolupracovat – tedy vydrželo s otevřenou pusou, byť mu rejdění po zubech nemusí být příjemné.
Jak k navození spolupráce coby rodič přispět?
Kromě povídání o prospěšnosti zubaře, které nemusí padnout na úrodnou půdu, se zaměřte na praktickou stránku věci. Máte-li dostatečně fantazijní dítě, můžete zkusit třeba toto: vezměte kostky a poskládejte je do tvaru „U“. Tedy do podoby, v jaké jsou zuby uloženy v dásni. Každá kostka představuje zub. Vezměte pak nějakou dětskou paličku, dřívko nebo lžičku a na každou kostku lehce ťukněte – jako když pan zubař prohlíží zoubky. Použít můžete také zrcátko. Nakonec můžete nechat dítě, ať si s kostkami (zoubky) hraje na pana zubaře samo.
Více článků najdete na portálu mamci.cz