Jistě byste chtěli, aby vaše děťátko bylo v pořádku po všech stránkách, tedy i po té zrakové. A protože mnoha zvláštností si můžete povšimnout i vy sami, a další důležitá vyšetření provede poté praktický a oční lékař, nebojte se, že by vám nějaká vada unikla. Pojďme se na dětský zrak podívat blíže.

Kdy se dětské oko nejvíce vyvíjí a kdy je vývoj ukončen

Na začátek pro vás bude důležitá informace, že dětské oči se nejvíce vyvíjejí v prvním roce života a dále pak asi do 8 let věku, kdy je vývoj oka ukončen a dítě vidí prakticky stejným způsobem jako dospělý jedinec. A tedy nejpozději do 8 let věku byste měli případné vady či odchylky řešit, abyste předešli trvalému poškození zraku.

Čeho si můžete povšimnout sami

Když pozorujete své dítě u hraní, učení atp., všímejte si hlavně toho, zda:

  • nenaklání hlavičku k jedné straně,
  • nedívá se na předměty jen jedním okem a druhé nepřivírá,
  • nesahá mimo podávaný předmět/hračku,
  • nevyčerpává jej malování, kreslení či jakákoliv jiná činnost nablízko,
  • nesedá si příliš blízko televize, počítače…

Kdy navštívit lékaře

Při všech výše uvedených příznacích, a také pokud sami máte nějakou oční vadu (anebo jste ji měli jako dítě) – tj. šilhání, astigmatismus, tupozrakost – navštivte nejprve praktického lékaře, dále pak můžete každoročně absolvovat vyšetření pomocí metody Plusoptix, a nakonec samozřejmě odborného očního lékaře, který dítě komplexně vyšetří a doporučí další postup. A nebojte se, dnes jsou lékaři vybaveni i na děti, které ještě nemluví anebo dostatečně nespolupracují.

A jaké vady se nejčastěji u dětí řeší

  1. Šilhání – šilhání je asi nejčastější vadou u malých dětí, a dokonce u dětí do 6 měsíců věku se nepovažuje za vadu, protože se obvykle upraví zcela samo. Pokud však šilhá vaše starší dítě, určitě navštivte specializovaného lékaře, protože v tomto případě může šilhání souviset s astigmatismem nebo refrakční vadou.
  2. Astigmatismus – jedná se o vrozenou vadu, která je způsobena nepravidelným zakřivením rohovky, neléčený astigmatismus může vést až k tupozrakosti.
  3. Tupozrakost – vzniká, když je obraz pocházející z jednoho oka neostrý, špatné oko se tak jakoby „vypne“, zatímco zdravé oko pracuje za obě oči – tím je samozřejmě přetěžováno a také výsledný obraz, který dítě vnímá, není dokonalý (například chybí trojrozměrnost); tato vada se však dá docela dobře řešit právě do 8. roku věku.
  4. Krátkozrakost a dalekozrakost – obě vady patří ke klasickým očním vadám, při krátkozrakosti se jedná o špatné vidění do dálky, při dalekozrakosti zase o špatné vidění nablízko. Korekce se dosahuje brýlemi s rozptylkami nebo spojkami.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno